
Nowy robot do zbioru truskawek
Algorytm pozwala robotowi nawigować do wcześniej określonych punktów i wzdłuż szeregów rynien lub wysokich zagonów, tworząc i wykorzystując mapy 3D otoczenia. Maszyna utrzymuje bezpieczną odległość od elementów konstrukcyjnych w obiektach nawet w trudnych warunkach, co zostało potwierdzone badaniami i testami.
Prof. Fujinaga zauważył, że bardziej precyzyjny ruch robota rozszerza jego możliwości. Może, czy raczej będzie mógł być wykorzystywany do zbiorów, ale także do pielęgnacji roślin i wykrywania chorób.
Autor opracowania uważa, że automatyzacja będzie kluczowym rozwiązaniem w obliczu niedoboru pracowników i zmieni oblicze gospodarstw rolnych i szklarni w najbliższych latach.
Nie tylko Japończycy pracują nad mechanizacją zbioru truskawek
Prace nad zmechanizowaniem zbioru truskawek toczą się nie tylko w Azji, ale też w Ameryce Północnej i w Europie. Już kilka lat temu w Belgii zaprezentowana została dość podobna maszyna, a kolejne modele skonstruowano tam np. z myślą o zwalczaniu mączniaka poprzez naświetlanie.
Istotne zaangażowanie tak wielu podmiotów w poszukiwania optymalnych rozwiązań technologicznych z pewnością prędzej czy później zakończą się sukcesem i z czasem truskawki w coraz większej mierze będą zbierane, a być może także uprawiane, przez maszyny. Teza ta dotyczy także wielu innych gatunków roślin, których produkcja dziś jeszcze wymaga dużej liczby roboczogodzin. Truskawki to jednak gatunek trudny do mechanicznego zbioru, co tłumaczy przeciągający się czas oczekiwania na rozwiązania, które można by uznać za w pełni udane.
Źródła: Computers and Electronics in Agriculture, własne