Agrola HSTKarol Pajewski
StoryEditoropryskiwacze jagodowe

Jagodowe opryskiwacze „wagi ciężkiej”, cz. 5 – Agrola HST

05.05.2025., 09:00h

Pora na kolejną odsłonę przeglądu opryskiwaczy służących do ochrony i żywienia nalistnego roślin jagodowych uprawianych na średnich i większych powierzchniach. Tym razem zostajemy przy krajowym produkcie. Przyjrzymy się modelowi oferowanemu przez firmę Agrola.

Agrola HST – opryskiwacz do upraw jagodowych

Firma Agrola znana jest przede wszystkim z opryskiwaczy sadowniczych. W polskich sadach powszechnie pracują modele Vertical i Optimum. Równocześnie firma ma w ofercie również wielorzędowy opryskiwacz dla plantacji krzewów jagodowych – model HST.

image

Opryskiwacz Agrola HST w pracy

FOTO: Karol Pajewski

To konstrukcja zapewniająca szybkie dostosowanie opryskiwacza do szerokości rzędów oraz doskonałe pokrycie krzewów, dzięki zastosowaniu ośmiu dyfuzorów na każdy rząd. W tym wypadku rozwiązano to nieco inaczej niż w maszynie opisanej w poprzedniej części artykułu. Z obu stron każdego rzędu mamy po trzy dyfuzory. Natomiast od góry, każdy rząd opryskują dwa dyfuzory skierowane w dół pod kątem 45 stopni. Razem mamy 4 sekcje robocze.

Czytaj także:

image
opryskiwacze do jagodowych

Jagodowe opryskiwacze „wagi ciężkiej”, cz. 4 - Bury Wulkan TWIN-system

Maszynę kupimy w dwóch wersjach zbiornika – 1500 i 2000 l. Ramiona sterowane są hydraulicznie i niezależnie od siebie. Opryskiwacz wyposażono w pompę Annovi Roverberi o wydajności 142 l/m.

Z maszyną nie poradzi sobie Ursus C-330, a i C-360 3P raczej będzie miał problemy. Po pierwsze mówimy o dość dużej masie (3000 lub 3600 kg z cieczą roboczą). Po drugie zapotrzebowanie na moc, w przypadku wersji 2000 litrów wynosi od 45 do 65 KM.

Opryskiwacze dostępne są również w tak zwanej wersji „sensorowej” do selektywnego opryskiwania upraw sadowniczych, wyposażone w urządzenia (komputery i sensory ultradźwiękowe) automatycznie wyłączające oprysk na końcu rzędów lub w przypadku wolnych przestrzeni w rzędzie, czy opcjonalnie również nad mniejszymi drzewami.

To nie wszystko, maszyny dostępne są również w wersji spełniającej kryteria „Rolnictwa 4.0”. Wyposażone w urządzenia (komputery, nawigację satelitarną, dwukierunkową wymianę danych) umożliwiające gromadzenie, przetwarzanie, analizowanie i udostępnianie danych.

05. maj 2025 09:02