VMA Cobra.KKKarol Pajewski
StoryEditororpyskiwacze do jagodowych

Jagodowe opryskiwacze "wagi ciężkiej", cz. 1 – VMA Cobra.KK

01.04.2025., 07:00h

Rozpoczynamy cykl tekstów prezentujących opryskiwacze sadownicze, które dedykowane są do pracy na plantacjach jagodowych, tych o średniej bądź większej powierzchni. Wpierw przyjrzymy się konstrukcjom niskoobjętościowym, następnie zaś tradycyjnym jagodowym opryskiwaczom, ale z PSP i zdolnym do opryskiwania więcej niż jednego rzędu w trakcie przejazdu.

Opryskiwacze niskoobjętościowe – Low Volume

Rozbijanie kropli w opryskiwaczu niskoobjętościowym odbywa się za pomocą działania pneumatycznego. Rozwiązanie to pozwala na znaczące ograniczenie zużycia wody – różnie w zależności od technologii. Wspomniany proces jest kluczowy dla uzyskania mniejszych kropli o równomiernym rozmiarze. Na czym polega? Otóż, pędzące powietrze rozrywa ciecz na drobne krople. Silny strumień powietrza, który jest generowany przez wentylator odśrodkowy spotyka się z cieczą na specjalnych dyszach, gdzie dochodzi do rozerwania kropel.

Co dają nam mniejsze krople? Przede wszystkim zapewniają lepsze pokrycie liści cieczą roboczą. Inaczej mówiąc, podzielenie tej samej ilości wody na mniejsze cząsteczki, pozwala na pokrycie większej powierzchni. Stąd mniejszy wydatek cieczy roboczej. Nie jest to jedyna zaleta tej technologii. Mniejsze krople o średnicy 100–300 mikronów są oczywiście lżejsze od większych kropel, co pozwala na ich lepsze niesienie przez generowany strumień powietrza. Dodatkowo, możemy wykonywać zabieg z większymi prędkościami, bez straty w skuteczności pokrycia liści.

VMA Cobra.KK – polski pomysł na włoskiej ziemi?

Opryskiwacz Cobra to dwurzędowy, niskoobjętościowy opryskiwacz, który sprawdzi się na plantacjach porzeczek, aronii, malin, a także w winnicach. Maszyna była dopracowywana przez trzy lata przez p. Krzysztofa Kozłowskiego, ale produkowana jest we Włoszech.

Dzięki opisanej wyżej technologii Low Volume zwiększamy efektywność i zmniejszamy koszty każdego zabiegu. Za sprawą niskiego ciśnienia, urządzenia te sprawdzą się także w sadownictwie ekologicznym i uprawach wymagających mniejszego zużycia wody.

Elektrostatyka a znoszenie cieczy roboczej

Elektrostatyka w opryskiwaczu zredukuje znoszenie cieczy roboczej, co jest kluczowe, jeśli spojrzymy na nowe wytyczne odnośnie stosowania produktów opartych na kaptanie. Krople są naładowane dodatnio, więc lepiej "przyczepiają" się do liści z ujemnym ładunkiem elektrostatycznym. Urządzenie wyposażono w nowoczesne rozpylacze ATR 80 firmy ALBUZ, które zmniejszają znoszenie o 75%. Precyzyjne trafienie cieczy roboczej na uprawy redukuje straty i ryzyko opryskania sąsiadujących upraw oraz niepotrzebne pokrycie gleby.

Trwały i dokładny układ nanoszenia cieczy

Rozpylacze wykonane są z ceramiki technicznej, co zapewnia trwałość i odporność na substancje chemiczne. Maszyna posiada rozkładane ramiona, zwane inaczej belką PSP. Rozpylacze umieszczone są w wylocie dyfuzorów. Użytkownik może dostosować kierunek i miejsce oprysku w zależności od plantacji. Dwurzędowy układ sprzyja równomiernemu pokryciu roślin ponieważ dyfuzory i dysze rozmieszczone są nie z góry, lecz z obu boków. Dzięki temu strumienie generowanego powietrza zderzają się, umożliwiając efektywne dotarcie do każdej części roślin w obu rzędach.

Ciśnienie i inne parametry operator kontroluje za pomocą komputera BRAVO 180S, co jeszcze bardziej zwiększa precyzję pracy

01. kwiecień 2025 07:02