Porzeczki czarneJustyna DObrosz
StoryEditorochrona jagodowych

Jagodowe opryskiwacze "wagi ciężkiej", cz. 2 – CIMA

09.04.2025., 07:00h

Kontynuujemy przegląd opryskiwaczy dedykowanych pracy na większych plantacjach jagodowych. W drugiej części kolejna włoska propozycja, choć z długą tradycją i doświadczeniem w budowie maszyn, to w Polsce jeszcze w zasadzie nieznana.

CIMA – półwieczne doświadczenie w budowie opryskiwaczy

Ta włoska firma produkuje opryskiwacze pneumatyczne Low Volume od 50 lat i dysponuje szeregiem opatentowanych rozwiązań technologicznych. Maszyny Cima wyposażone są w opatentowaną pompę odśrodkową własnej produkcji, która pracuje pod niskim ciśnieniem. Jest pozbawiona membran, dzięki czemu jest odporna na zużycie. Producent szczyci się wyjątkową precyzją popartą dokładnymi obliczeniami.

Mała kropla, duże pokrycie

image

Opryskiwacz CIMA

FOTO: Karol Pajewski

Opryskiwacze generują krople o średnicy od 100 do 150 mikronów (jeden mikron to jedna tysięczna milimetra). Zatem każda kropla ma średnicę zaledwie od 0,10 do 0,15 milimetra. Niemniej, średnica kropli nie może być nieskończenie mała. Firma podkreśla, że jeśli krople są mniejsze niż 70 mikronów, będą zbyt lekkie, aby skutecznie pokryć liście i zostałyby zdmuchnięte przez wiatr. Z drugiej strony, krople większe niż 400 mikronów powodują skapywanie cieczy z liści i w efekcie utratę działania danej substancji. Doświadczenia i badania wskazują, że optymalny zakres to od 100 do 200 mikronów.

Mniejsze krople oznaczają pokrycie większej powierzchni liści tą samą ilością cieczy. Na przykład, jedna kropla o średnicy 300 mikronów Agrotechnika 60 61 (tradycyjne opryskiwacze) pokrywa 0,07 mm². Ta sama ilość wody przy wspomnianym rozmiarze odpowiada 27 kroplom o średnicy 100 mikronów. W drugim przypadku pokrywamy trzy razy większą powierzchnię liścia — 0,21 mm².

Wymierne oszczędności dzięki technologii Low Volume

Mniej wody przy mniejszych średnicach kropli może pokryć tę samą powierzchnię liści. W konsekwencji napełnianie opryskiwacza CIMA o pojemności 1000 litrów zastępuje pięć napełnień tradycyjnych opryskiwaczy o pojemności 1000 litrów.

Niektórzy mogliby powiedzieć, że nie oszczędzamy zbyt wiele czasu na zabieg, ponieważ musimy pokonać „te same” kilometry. Nie jest to do końca prawda. Technologia Low Volume i mniejsze krople pozwalają na większą prędkość zabiegów oraz znaczne oszczędności w czasie, wodzie i produkcie. Nie ważymy środków ochrony roślin pięć razy, ale tylko raz. Zużywamy 1000 litrów zamiast 5000 litrów wody...

CIMA na TSW po raz pierwszy w 2025 roku!

Firma zaprezentowała swoje produkty w Polsce po raz pierwszy na targach TSW 2025, gdzie wywołały ogromne zainteresowanie wśród odwiedzających. Co najmniej jeden opryskiwacz tej marki jest już używany w Polsce. Producenci na stoisku byli wspierani przez polskiego sadownika, który używa w swoich sadach maszyny CIMA.

Zaprezentowano między innymi model BLITZ 50, który może być wyposażony w zbiorniki o pojemności 800/1000/1500 litrów i może mieć ponad 18 różnych konfiguracji do zabiegów w różnych uprawach. Wśród tych opcji dostępne są rozwiązania umożliwiające zabiegi na plantacjach malin, aronii i porzeczek oraz pozwalające na jednoczesne opryskanie dwóch lub trzech rzędów.

Oferta obejmuje również indywidualnie zamówienia dostosowane do konkretnych upraw. Jest też maszyna dla producentów truskawek pod osłonami, którzy zdecydowali się na uprawę na stołach. Różne wymiary upraw pod osłonami sprawiają, że bardzo trudno jest znaleźć sprzęt, który oferuje wszechstronność i precyzyjny zabieg. W tym przypadku zabieg musi być skuteczny, a ciecz robocza musi pokryć liście z obu stron.

13. kwiecień 2025 18:11