
Polskie truskawki na majówkę! Zobaczcie rozmowę z plantatorem:
Zapraszam na rozmowę, którą wczoraj odbyłem z Tomaszem Małek w jego gospodarstwie. Mówiliśmy o tym co sprawiło, że zaczął uprawiać wczesne truskawki, jak sobie z tym radzi i czego oczekuje po tegorocznym sezonie:
Tylko ‘Rumba‘ – jedna odmiana, jedna technologia
Iwona i Tomasz Małek uprawiają wyłącznie odmianę ‘Rumba‘. Podejmowali próby z innymi selekcjami, ale ta udawała się dotąd najlepiej. Sadzonki truskawek dostarcza do gospodarstwa firma DeKemp. W tunelach owoce zbierane są z kwater założonych w zeszłym roku i dwa lata temu.
Truskawki uprawia się w tunelach o podwójnej folii, pneumatycznych, a także sznurowanych z pojedynczą folią oraz z folią obsypywaną po bokach. Każda z tych konstrukcji ma zalety ale i wady. To być można najbardziej różnorodny element technologii produkcji truskawek w tym gospodarstwie, gdzie dąży się do ujednolicenia zabiegów i prac. To je ułatwia i pozwala wypracować najlepsze, najbardziej efektywne sposoby produkowania owoców.
Wsparciem merytorycznym, zwłaszcza na etapie komponowania pożywek podawanych przez fertygację, służy firma Greenovatica. Jedną z innowacji jest wprowadzenie rozwiązań biologicznych w zakresie ochrony roślin – w tym zakresie skorzystano z oferty firmy Koppert.
Generalnie jednak, nic i nikt nie zastąpi oka gospodarza. Kluczem do osiągnięcia powodzenia w uprawie wczesnych truskawek w ITM Agro są regularne lustracje i dostosowanie wielkości produkcji do realnych sił i możliwości gospodarstwa.