![Są już pierwsze polskie truskawki. Jaka cena? [WIDEO]](https://static.jagodowe.pl/images/2025/04/22/o_581753_1280.webp)
Aktualne ceny truskawek
Jeszcze w minionym miesiącu pisałem o zbiorach truskawek odmiany ‘Alba’ w gospodarstwie Truskawka od Rolnika prowadzonym przez Agnieszkę i Michała Leleń. Wczesności plonu sprzyja tam kilka czynników. Po pierwsze, Małopolska jest po prostu cieplejsza niż regiony, gdzie tradycyjnie uprawia się truskawki w dużych skupiskach. Po drugie, ukształtowanie terenu w tamtym gospodarstwie sprawiło, że stanowisko szybciej wygrzewało się umożliwiając szybki zbiór. Po trzecie, produkcja tam realizowana była w solowych, dość niskich tunelach. Takie obiekty bardzo szybko kumulują ciepło. Latem zachodzi potrzeba ich cieniowania – stąd okrycie sieciami – ale wiosną możliwe jest uzyskanie silnego efektu przyspieszenia wegetacji.
Czytaj także:
Teraz jednak zbiory ruszają także na Mazowszu. Wolumeny stają się coraz poważniejsze, rozszerza się także wachlarz oferowanych odmian. Pierwsze polskie truskawki tunelowe zaproponowano odbiorcom po 35 zł/kg. Dziś taka cena jest trudna do uzyskania, ale 30 zł/kg wydaje się pewnym rynkowym standardem. Dochodzą także informacje o transakcjach zawieranych po 28 zł/kg, a nawet po 25 zł/kg.
Owoce aktualnie najczęściej pakowane są w 1 kg opakowania. Przy aktualnych pułapach cenowych to zrozumiałe. Łubianki zawierające 2 kg owoców byłyby ewidentnie trudne w sprzedaży detalicznej przy bardzo wysokich z punktu widzenia konsumenta cenach detalicznych.
Ceny truskawek – co dalej?
Trwa aktualnie okres „odcinania kuponów” od produkcji tunelowej. Wysokie stawki są premią za poniesione nakłady inwestycje na uruchomienie uprawy w tunelach. Zadowalające wyniki właściciele tuneli mogą uzyskać pod warunkiem braku skumulowania się podaży truskawek pochodzących właśnie z takiej technologii produkcji i tych uzyskiwanych z roślin okrywanych perforowaną folią.
Czas na sprzedaż truskawki tunelowej jest jednak ograniczony. Wyraźne tąpnięcie cen truskawek na świeżym rynku w minionych latach następowało w okolicach 16-20 maja. Jeżeli ok. 80% produkcji tunelowej do tego czasu było już sprzedane, to właściciele takich konstrukcji uprawiający w nich wczesne odmiany mówili najczęściej o satysfakcjonującym finansowo sezonie. W krótszej perspektywie czasu otwartym pytaniem jest wpływ długiego weekendu majowego na ceny i możliwosci zbyt owoców. Już napływają informacje o pewnych zaburzeniach sprzedaży wywierających wpływ na ceny truskawek.
Występują jednak zasadne obawy o przebieg sprzedaży truskawek w tym roku. Ciepła pogoda przyspiesza także uprawy pod płaskimi okrywami. Zapowiadane jest jednak dość silne ochłodzenie przypadające na kres długiego weekendu majowego, które zapewne spowolni wzmożony napływ towaru na rynek. Sytuację z pewnością warto monitorować. Aktualne ceny truskawek będą tematem kolejnych wpisów na jagodowe.pl.