mrożone maliny i truskawki 2022Envato.elements
StoryEditorzbiory owoców 2025

Niskie zbiory owoców jagodowych i wiśni – perspektywa wysokich cen

11.07.2025., 07:00h

Ukazał się właśnie najnowszy raport Agro Nawigator (3/2025) opracowywany przez analityków PKO BP. Jak wskazują specjaliści z Biura Analiz Sektorowych niskie zbiory owoców jagodowych to nie tylko specyfika obecnego sezonu w Polsce, ale też i w innych krajach w Europie. To przełoży się na wysokie ceny.

Niskie zbiory owoców w Polsce w 2025 roku

Jak podaje WAPA zapasy jabłek w Polsce na początku poprzedniego miesiąca były wyraźnie niższe niż przed rokiem. Możliwe, że różnica wynosiła aż o 40%. Sytuację te można było przewidzieć już na początku roku, kiedy to w pierwszych miesiącach jabłek w ujęciu rdr było mniej o kilkanaście procent.

Wedle szacunków GUS lokalnie silne przymrozki spowodowały duże straty w uprawach owoców pestkowych, m.in. wiśni. Prognozy na temat wielkości zbiorów owoców tego gatunku a także czereśni w Polsce w czerwcu sformułował USDA, odpowiednik polskiego ministerstwa rolnictwa. Szacunki mówią o łącznie 115 tys. t owoców. Jeśli znajdą one potwierdzenie w rzeczywistości oznaczać będzie to spadek w wysokości 30-35% w ujęciu rdr. Czekamy na oficjalne szacunki GUS w tym obszarze.

Niewielkie zapasy i perspektywa nieurodzaju przełożyły  się na wzrost cen mrożonych wiśni. W czerwcu 2025 roku były one wyższe o ponad 90% niż przed rokiem o tej samej porze. Wiśnia w tegorocznej kampanii skupu jest wyceniana znacznie lepiej niż przed rokiem.

Czytaj także:

image
ceny malin do mrożenia

Ceny malin do mrożenia: gwałtowne wzrosty na Ukrainie i w Serbii! Czy przełożą się na stawki w skupie w Polsce?

Realną perspektywą są także wzrosty cen skupu owoców malin - wartość mrożonek w czerwcu, zarówno z Polski, jak i Serbii, była wyższa o ponad 40% niż przed rokiem. Na rynek wpływa rosnąca presja zza granicy. Aktualnie Ukraina jest już największym dostawcą mrożonych malin do UE. Sytuację dla polskich plantatorów łagodzić może jednak fakt, że przymrozki dotknęły również ukraińskie i serbskie plantacje. Surowca ogółem nie powinno być więc dużo na międzynarodowych rynkach.

System naczyń połączonych

Ograniczenia podaży wybranych surowców spowodowane głównie warunkami pogodowym panującymi w tym sezonie w Europie będą nasilać konkurencję zakładów przetwórczych o wszystkie owoce. Jak podaje MRiRW w połowie czerwca ceny skupu truskawek do mrożenia wzrosły średnio o przeszło 90% rdr.  

Czytaj także:

image
owoce do przetwórstwa

Strzeż się plucia pod wiatr! Zapasów nie ma, surowca też nie będzie

Wyższe ceny przetworów zapowiadają wzrosty cen porzeczek czarnych – to akurat, póki co, nie znajduje potwierdzenia w bieżącej sytuacji rynkowej. Potężnym wyzwaniem dla sektora jest obniżenie poziomu pozostałości acetamiprydu w porzeczkach z 0,2 do 0,01 mg/kg. Wprowadzenie rozporządzenia bez odpowiedniego okresy przejściowego budzi zdumienie rolników, a wstrząsnęło całą branżą.

Jabłka to najważniejszy surowiec dla polskiego sektora przetwórczego. Choć na początku sezonu ceny nie spełniały nadziei ogrodników, czerwiec przyniósł wyraźne ożywienie w handlu. Niska obecnie podaż i potencjalnie niewysokie zbiory w 2025 roku stymulują wzrost stawek. Tylko w trakcie minionego miesiąca ceny sprzedaży jabłek wg szacunków MRiRW wzrosły o przeszło 20% i dwa tygodnie temu były o 60% wyższe niż o tej samej porze rok wcześniej.

Polski koncentrat jabłkowy z kolei tanieje. W porównaniu do najwyższych ostatnio stawek zanotowanych w październiku 2024 roku wycena tego produktu w czerwcu była o ¼ niższa. Na kształtowanie się tego rynku wpływ ma z kolei spodziewany urodzaj pomarańczy w Brazylii.

Perspektywy na 2025 rok

W raporcie Agro Nawigator 3/2025 możemy wyczytać, że ceny owoców jagodowych i wiśni w skupie do końca kampanii powinny być wysokie, z opcją na kolejne wzrosty. Nieurodzaju doświadczają bowiem wszystkie wiodące w uprawie tych gatunków kraje w Europie.

Źródło: Agro Nawigator 3/2025

11. lipiec 2025 10:39