
Więcej czasu na składanie wniosków
Ministerstwo rolnictwa chce wydłużyć termin naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie o dwa tygodnie - do 2 czerwca 2025 r. 6 maja ukazał się projekt rozporządzenia w tej sprawie.
"Mając na uwadze wprowadzenie od 2025 r. zmian w ramach interwencji objętych wnioskiem mechanizmu warunkowości społecznej; nowego ekoschematu "Materiał siewny kategorii elitarny i materiał siewny kategorii kwalifikowany"; rozpoczęcia stosowania normy GAEC 2 dotyczącej wymogów na obszarach torfowisk i obszarów podmokłych, jak również zmiany obowiązujące od 2025 r. w ramach ekoschematów (Integrowana Produkcja Roślin, Biologiczna uprawa, Grunty wyłączone z produkcji), wskazane jest wydłużenie terminu składania wniosków o przyznanie płatności oraz zgłaszania zmian do tych wniosków. Na potrzebę wydłużenia ww. terminów, wpływają również występujące anomalie pogodowe, takie jak intensywne opady i nagłe spadki temperatur, które powodują uszkodzenia upraw i wymagają dodatkowego nakładu pracy i czasu od rolników" - uzasadnia resort rolnictwa.
Wniosek o przyznanie płatności może być także złożony później – w terminie 25 dni kalendarzowych po 2 czerwca, czyli do 27 czerwca 2025 r. Ale w przypadku opóźnienia będzie stosowane zmniejszenie płatności w wysokości 1 proc. należnej kwoty płatności za każdy dzień roboczy.
Czas wydłużony także na zmiany we wnioskach o dopłaty bezposrednie 2025
Jednocześnie termin składania zmian do wniosku bez konsekwencji finansowych zostanie wydłużony do 17 czerwca. Rolnik może to zrobić także do 27 czerwca, ale wtedy już z potrąceniami. Każdy dzień roboczy opóźnienia po 2 czerwca skutkuje pomniejszeniem płatności do powierzchni objętej tą zmianą o 1 proc.
Do tej pory wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło ok. 1/3 uprawnionych rolników.
Coś za coś: wydłużenie terminów może opóźnić wypłaty
Przypomnijmy jednak, że wydłużenie terminu naboru może opóźnić wypłatę pieniędzy.
Wydłużenie terminu składania wniosków wpływa na późniejsze rozpoczęcie kontroli administracyjnych złożonych wniosków, co w konsekwencji może wpłynąć na opóźnienie terminu rozpoczęcia wypłaty płatności – tłumaczył w ubiegłym roku wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski w odpowiedzi na jedną z poselskich interpelacji.
Kamila Szałaj