Oprysk porzeczkiJustyna Dobrosz
StoryEditor

Elektroniczna ewidencja środków ochrony roślin - nowe obligatoryjne rozwiązanie dla rolników coraz bliżej

23.04.2025., 07:00h

Już od 2026 roku rolnicy będą musieli prowadzić elektroniczną ewidencję przeprowadzonych zabiegów środkami ochrony roślin. Co będzie trafiać do ewidencji?

Elektroniczna ewidencja środków ochrony roślin od początku kolejnego roku

Od 1 stycznia 2026 roku, każdy profesjonalny użytkownik środków ochrony roślin będzie w obowiązku do prowadzenia w formie elektronicznej ewidencji przeprowadzonych zabiegów.

{newsletter_banner}{/newsletter_banner}

Obowiązek ten wynika z rozporządzenia wykonawczego UE nr 2023/564(1), które przyjęte zostało w ramach strategii Od pola do stołu. Celem jest ograniczenie stosowania środków ochrony pochodzenia chemicznego w UE.

Jakie obowiązki dla rolnika?

Zgodnie z zapisem rozporządzenia od 1 stycznia 2026 roku zostaje wprowadzony obowiązek:

  • prowadzenia dokumentacji dotyczącej stosowanych środków ochrony roślin wg określonego wzoru,
  • przechowywania tej dokumentacji w formacie elektronicznym,
  • stosowania jednolitego wzoru ewidencji w całej Unii Europejskiej.

Obowiązek ten ma na celu ujednolicenie praktyk rejestrowania stosowania ŚOR, poprawę jakości gromadzonych danych oraz zwiększenie skuteczności działań kontrolnych i monitorujących prowadzonych przez państwa członkowskie - podaje WIR. 

Co musi trafić do ewidencji środków ochrony roślin? 

Informacje, które powinny być zawarte w elektronicznej dokumentacji to:

  • rodzaj zastosowania środka (np. pole, magazyn),
  • nazwę środka ochrony roślin i numer zezwolenia,
  • datę i w określonych przypadkach, godzinę zastosowania,
  • zastosowaną dawkę (w przeliczeniu na ha),
  • lokalizację i powierzchnię uprawy,
  • nazwę uprawy.

Kiedy należy dokumentować zabiegi?

Jak wskazuje rozporządzenie, każde zastosowanie środka ochrony musi zostać bezzwłocznie wprowadzone. Jeżeli jednak pierwotnie dokumentacja zostanie prowadzona w tradycyjny sposób, w formie papierowej, użytkownik ma maksymalnie 30 dni, aby przenieść dane do formatu elektronicznego.

Warto jednak zaznaczyć, że państwa członkowskie mogą również wyznaczyć krótsze terminy, a także od 1 stycznia 2030 roku mogą również zezwolić na dłuższe terminy niż te określone powyżej, pod warunkiem, że cała dokumentacja dostępna będzie w formacie elektronicznym przed dniem 31 stycznia roku następującego po roku stosowania środka ochrony.

W Polsce na ten moment trwają prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o środkach ochrony roślin. Ma to stworzyć podstawy do budowy krajowego systemu teleinformatycznego, który umożliwi prowadzenie ewidencji w formie elektronicznej.

Za przygotowanie, administrowanie i udostępnianie tego systemu będzie odpowiedzialny Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa. System będzie dostępny publicznie, a także zaplanowane zostaną szkolenia z obsługi oraz publikacja materiałów z odpowiednią instrukcją.

Patrycja Bernat

Źródło: WIR

24. kwiecień 2025 09:48