Owoce borówek na krzewieEnvato
StoryEditorhandel borówkami

Imponujący sezon borówkowy Peru, cichy start kampanii w Maroko

19.01.2025., 18:00h

Wygląda na to, że Peruwiańscy producenci i eksporterzy borówek zanotują bardzo udany sezon. Zbiory powoli rozkręcają się także w Maroko.

Imponujące dane liczbowe z Peru

Podsumowanie aktualnych zbiorów borówek w Peru na pierwszy tydzień 2025 przyniosło pozytywne zaskoczenie dla tamtejszej branży. Na różne rynki międzynarodowe wysłano 283 822 ton borówek, co stanowi o 53% więcej niż w kampanii 2023/2024 w tym samym dniu. W tej całkowitej puli 251 350 ton stanowiły owoce konwencjonalne, co oznacza wzrost o 51% wobec sezonu 2023/2024. Jeszcze wyraźniejsze wzrosty w ujęciu rdr widoczne są w kategorii borówe ekologicznych. Tych z Peru wysłano 32 472 ton, czyli aż o 69% więcej niż w poprzedniej kampanii, choć i tak o 5% mniej niż pierwotnie zakładano.

Luis Miguel Vegas, dyrektor generalny Proarándanos, przewiduje, że łącznie w bieżącej kampanii Peruwiańczycy pozyskają 323 928 ton, co umocni ten kraj na pozycji światowego lidera w eksporcie granatowych jagód. Wygląda także na to, że z nawiązką uda się zrekompensować niższe zbiory z okresu szkodliwego wpływu El Nino na warunki uprawy borówek w nieodległej przeszłości. Jego zdaniem, owoce będą mieć także lepszą jakość. Oprócz czynników pogodowych wpływ na to ma także ewolucyjna zmiana struktury odmianowej w Peru. Sukcesywnie wprowadzane do towarowej uprawy nowe kreacje wydają plon lepiej przystosowany do dalekich wysyłek i bardziej dostosowany do oczekiwań konsumentów.

Zbiory w Maroko rozkręcają się

Z początkiem roku ruszyły zbiory borówek w Maroko. Aktualnie trwa trzeci tydzień zbiorów w regionie Larache. Warunki pogodowe są bardzo dobre, a wysokie temperatury mogą wkrótce przełożyć się na wysokie plony. Jakość też zapowiada się nieźle, choć jest zbyt wcześnie na prognozy zarówno dotyczące spodziewanego finalnie wolumenu jak i tego, czy będzie to faktycznie owoc jędrny i rwały w obrocie od początku kampanii do jej zakończenia.

Aktualnie z Maroko wyjeżdża 80–100 ton owoców tygodniowo, co jest ilością przyzwoitą, ale wciąż odległą od wartości szczytowych. Największe ilości borówek w tym afrykańskim kraju pozyskuje się od lutego do kwietnia.

źródła: Blueberry Consulting, fresplaza.com

19. styczeń 2025 18:02