Owoce z dobrze odżywionych roślinJustyna Dobrosz
StoryEditornawozy do truskawek

Nawozy do truskawek – jakie produkty posypowe wybrać i jak je stosować?

17.03.2025., 07:00h

Nawożenie truskawek jest jednym z podstawowych warunków osiągnięcia wysokiego plonu owoców o dobrej jakości handlowej. Jak każda roślina, truskawka także ma pewne charakterystyczne wymogi, których spełnienie pomoże uczynić uprawę dochodową. W tekście skupimy się na tradycyjnej uprawie w otwartym gruncie, wciąż najbardziej popularnej w Polsce. Nawozy do truskawek powinny być stosowane zgodnie z potrzebami pokarmowymi roślin, na podstawie wyników badań żyzności gleby i we właściwych okresach.

Nawożenie przed założeniem plantacji truskawek

Punktem wyjścia do zakładania plantacji powinno być odpowiednie wyselekcjonowanie stanowiska i jego późniejsze przygotowanie. Pierwsze zadanie łatwe jest przeważnie jedynie w teorii. Najczęściej w gospodarstwach wyspecjalizowanych z uprawie truskawek rośliny te rosną tam, gdzie po prostu można je wsadzić, a o poprawnym zmianowaniu z racji skromności wyboru działek do uprawy truskawki mowy być nie może. Z każdej kwatery można jednak pobrać próbę gleby do analizy chemicznej. Na jej podstawie określić można zawartość składników pożywczych w niej i podjąć działania korygujące.

Truskawki dobrze rosną na glebach lekkich, ale o przynajmniej przyzwoitym udziale próchnicy. W tym zakresie krajowe gleby wypadają bardzo źle. Ich kondycję poprawić może stosowanie zielonych nawozów, np. z gorczycy, gryki czy aksamitki.

Dobrym przygotowaniem jest także wprowadzenie do gleby nawozów organicznych. Przekompostowany obornik rozrzucony po polu i następnie wymieszany z glebą już po posadzeniu roślin na stałe miejsce dostarcza im stopniowo składników pokarmowych, a także wzbogaca życie mikrobiologiczne w glebie.

Jako nawóz do truskawek w pewnej mierze postrzegać można także podłoża pouprawowe. Sporą popularnością cieszą się zwłaszcza te, które wykorzystywane były uprzednio do produkcji grzybów jadalnych. Bezpiecznym wyborem jest podłoże dostępne w gospodarstwach i firmach dostarczających na rynek boczniaki.

Czytaj także:

image
uprawa truskawek

5 najczęściej spotykanych błędów w uprawie truskawek w gruncie

Mineralne nawozy do truskawek – kiedy i jak stosować

W tej kategorii dużą popularnością cieszą się zwłaszcza bezchlorkowe nawozy wieloskładnikowe. Zawierają one główne makroelementy a niektóre z nich także bogaty wachlarz mikroelementów. Rola chloru w żywieniu truskawek jest przedmiotem dyskusji. Jeśli nawóz do truskawek zawiera pewne jego ilości, może on wpływać korzystnie na wegetację roślin. Nadmierne zasolenie gleby bywa jednak źródłem potężnych problemów w prowadzeniu uprawy.

Wczesną wiosną pierwiastkiem szczególnie potrzebnym truskawkom jest azot. Nawozy azotowe wspierają poprawny, dynamiczny wzrost roślin w fazie wegetatywnej. Popularnym wyborem wśród plantatorów o tej porze roku jest saletra amonowa, w której  azot występuje w formie azotanowej i amonowej w relacji 1:1. Niektórzy sięgają jednak po produkty zawierające formę amonową i amidową tego pierwiastka. W późniejszych etapach sezonu nawożenie truskawek azotem należy ograniczać. Pierwiastek ten negatywnie wpływa na owoce, zwłaszcza na ich jakość i smak.

Dwa kolejne bardzo ważne pierwiastki, jakie nawozy do truskawek powinny zawierać w dostatecznej ilości, to fosfor i potas. Pierwszy z nich odpowiada za rozwój systemu korzeniowego roślin. Zadbanie o rozwój część podziemną roślin polepszy wykorzystanie innych pierwiastków zawartych w roztworze glebowym i przyczyni się do efektywniejszego wykorzystania wody. Potas to pierwiastek który odpowiada za smak. Przejście wraz z upływem sezonu w kierunku silniejszego żywienia roślin nim zamiast azotu pozwala uzyskać wysokiej jakości plon handlowy.

Czytaj także:

image
nawożenie truskawek

Nawozy dla truskawek na wczesną, chłodną wiosnę i nie tylko…

Nawozy do truskawek a warunki glebowe

Aplikacje nawozów do truskawek należy dostosować także do warunków glebowych panujących w gospodarstwie. Gdy plantacja założona została na stanowisku o glebie bardzo lekkiej, silnie przepuszczalnej, wówczas korzystniejsze są częstsze aplikacje nawozów do truskawek, ale w mniejszych dawkach.

Inaczej sytuacja przedstawia się na glebach bardziej zwięzłych i próchnicznych, lepiej zatrzymujących wodę i składniki pokarmowe. Tam stosować można większe dawki nawozu do truskawek, rzadziej też podlewa się rośliny.  

Wapnowanie i nawozy z wapniem

Generalnie lepsze dla truskawek są gleby lekkie niż zbyt ciężkie, niedostatecznie napowietrzone, gdzie korzenie roślin rozwijają się słabo. Stanowiska o lżejszej glebie, zwłaszcza jeżeli cechują się niewielką zawartością próchnicy, szybko zakwaszają się. Optymalny poziom odczynu pH gleby dla truskawek zawiera się w przedziale 5,5-6,5.

W opisywanych warunkach konieczne może okazać się częste wapnowanie pól. Regulację odczynu pH szybko można przeprowadzić przy pomocy kredy, nieco wolniej za pomocą wapna dolomitowego.

Dostosowany do wymogów truskawek odczyn pH gleby nie gwarantuje jednak wysycenia jej wapniem dostępnym dla roślin. W kontekście poprawnego wzrostu roślin i budowy dobrego jakościowo plonu konieczne może okazać się dodatkowe zastosowanie nawozów z wapniem odżywczym.

Nawozy do truskawek – zasięgnij informacji nim zastosujesz

Powyższe ogólne zasady i rekomendacje to dobry punkt wyjścia do planowania nawożenia zwłaszcza dla początkujących ogrodników. Przed zastosowaniem konkretnego produktu dobrze jest jednak zawsze zasięgnąć porady u doradcy z firmy, która produkt ten oferuje. Osoba taka wyjaśni warunki optymalnego wykorzystania takiego rozwiązania, odpowie co robić, by dany nawóz do truskawek rzeczywiście spełnił swą funkcję.

Porad często udzielają także członkowie zespołów centr i hurtowni ogrodniczych. W wielu przypadkach są to wysokiej klasy specjaliści, którzy przekażą wiele cennych, praktycznych wskazówek.

Przede wszystkim jednak zachęcam do regularnych wizyt na portalu www.jagodowe.pl, codziennej platformie wymiany najnowszej wiedzy agrotechnicznej i nie tylko.

03. kwiecień 2025 23:34