Michał Piątek
StoryEditorMaszyny sadownicze

Maszyny i sprzęt na Bioagro Polska 2024

15.01.2025., 14:09h

Za nami premierowa edycja Bioagro Polska, nowych targów które w dniach 13-15 listopada odbyły się w Ptak Warsaw Expo. Choć profil wydarzenia był stosunkowo szeroki, to znalazły się na wystawie wątki ogrodnicze, m.in. w kategorii sprzętowej.

Udany pierwszy raz!

Podsumowując pierwszą edycję można stwierdzić, że targi zakończyły się umiarkowanym sukcesem. Przybyło na nie w ciągu trzech dni ok. 4700 gości z 14 krajów. Na 72 stoiskach wystawowych zaprezentowano nieco ponad 200 marek, a wystawa odbyła się na 15 000 m2 powierzchni hal w podwarszawskim Nadarzynie.

Opinie wystawców z którymi miałem sposobność rozmawiać były zróżnicowane, na ogół jednak wyważone. Jedni oczekiwali nieco lepszej frekwencji, inni cieszyli się z odbycia konkretnych rozmów, które z pewnością przyniosą wymierne korzyści  w nadchodzących tygodniach, miesiącach a może i latach.

Ochrona na pierwszym planie

image
FOTO: Michał Piątek

Na stoisku Unii można było zobaczyć m.in. opryskiwacz Vortex 1500 z kolumną sadowniczą, ale także z dyfuzorami, a więc opcją lepiej przystosowaną do ochrony czy nawożenia nalistnego krzewów jagodowych. To maszyna wciąż nowa na polskim rynku. W prezentowanej konfiguracji opryskiwacz wyposażony był w 1500 L zbiornik zamontowany na ocynkowanej ramie z dyszlem skrętnym.

image
FOTO: Michał Piątek

Także na stoisku firmy Activ można było obejrzeć opryskiwacz, tym razem marki Mitterer z przystawka umożliwiającą zarówno prowadzenie zabiegów w sadach jak i jagodnikach. Maszyna ta była zaczepiona do 31 konnego ciągnika Antonio Carraro ze skrętną osią Tigre 4000. Na stoisku można było zobaczyć także ręczne sekatory marki Felco, oraz elektryczne Pellenc o zróżnicowanych parametrach.

image
FOTO: Michał Piątek

Z kolei firma Metos Polska prezentowała stacje meteorologiczne. Pozwalają one na cyfryzację monitoringu upraw. To ważne przede wszystkim w kontekście obliczania modeli występowania zagrożeń dla poprawnego w czasie zastosowania poszczególnych środków ochrony roślin. Urządzenia te mogą także monitorować wilgotność gleby i występowanie szkodników, wysyłać alerty pogodowe, np. dotyczące przymrozków, a więc kompleksowo wspierać plantatora w podejmowaniu decyzji związanych z prowadzeniem gospodarstwa.

image
FOTO: Michał Piątek

Firma Eco Vita w trakcie Bioagro Polska oferowała plantatorom usługę rozpylania preparatów za pomocą dronów. Jednak tu także kluczem do podejmowania odpowiednich działań jest właściwa diagnostyka. Pomaga w tym fotografia wielospektralna.  Pozwala na stwierdzanie aktualnego wzrostu i stanu roślin oraz potrzeby podjęcia być może punktowego tak naprawdę działania korygującego. W tym celu cyfrowo tworzone są odpowiednie mapy. Wykorzystanie dronów do rozpylania preparatów zdaniem zespołu Eco Vita jest korzystne ekonomicznie i prowadzi do poprawy rentowności prowadzenia upraw.

Bioagro Polska – subiektywna opinia

Pierwsza edycja Bioagro Polska za nami, ale zapowiedziana jest już kolejna odsłona wydarzenia. W roku 2025 targi te odbędą się w dniach 2-5 grudnia, także w Nadarzynie. Jest to dowód na to, że organizatorzy widzą sens kontynuowania tego projektu. Z perspektywy jagodowego ogrodnika targi te zasługują na uwagę ze względu na kwestię logistyczne – łatwość dojazdu z głównych stref produkcji owoców jest niewątpliwie zaletą, a także na klimat w jakim toczą się rozmowy. Umiarkowana frekwencja sprawia, że przedstawiciele firm mają czas na odbywanie rozmów i dogłębne, szczegółowe omawianie kolejnych zagadnień. Grono wystawców oferujących rozwiązania dla plantacji jagodowych, choćby w zakresie maszynowym, mogłoby jednak zdecydowanie być szersze. Połączenie targów z imprezą drobiarską Poultry Tech jest być może bardziej zrozumiałe dla rolników, jednak u plantatorów jagodowych może wywoływać zdziwienie.

18. styczeń 2025 15:47