Justyna Wasiak, Sumi Agro Poland
StoryEditorMateriał promocyjny

Trudne warunki uprawy – regeneracja po i zabezpieczenie roślin przed stresem

30.04.2025., 11:49h

W ramach projektu Aroniowa Demo Farma (ADF) Justyna Wasiak z Sumi Agro zlustrowała plantację i wydała zalecenia dotyczące regeneracji roślin po przymrozkach z końca kwietnia. Przy okazji ułożona strategia zabezpieczy je także na wypadek nadejścia majowej fali chłodu i wzmocni przed ewentualnymi niedoborami wody, które są bardzo prawdopodobne.

Trudne warunki uprawy – relacja filmowa z kwatery aroniowej ADF

Zapraszam na materiał filmowy. Prezentuje on rozmowę w trakcie której padają zalecenia dotyczące aktualnych potrzeb w zakresie regeneracji i zabezpieczenia krzewów:

Kwitnienie roślin i przymrozki

Bieżący sezon nie zapowiadał się na tak wczesny. Ciepłe dni w kwietniu mocno jednak przyspieszyły wegetację. Choć aronia zazwyczaj rozkwita ok. 10-15 maja, a więc teoretycznie w okresie po ostatnich przymrozkach, to w tym roku obserwujemy dwutygodniowe wyprzedzenie tego terminu.  

Fala chłodu, która ogarnęła Polskę w dniach 26-28 kwietnia, nie ominęła także doświadczalnych stanowisk ADF. Zwłaszcza niedzielna noc była chłodna. Temperatura do wartości poniżej 0°C spadła tuż po północy i utrzymywała się poniżej tej granicy do ok. 6:30. Na szczęście, spadek ten nie był bardzo poważny, w najchłodniejszym okresie doby termometr wskazywał -2,0°C.

W efekcie na części kwiatów widać niewielkie uszkodzenia wywołane ujemną temperaturą powietrza. Spora część kwiatów przed nadejściem przymrozka jeszcze nie rozkwitła, więc te były bezpieczne. Aktualnie jest jednak znacznie cieplej, a spodziewane są nawet dni z temp. powietrza wynoszącą 26°C. Tak silne wahania pogody połączone z kwitnieniem to mimo wszystko silne warunki stresowe dla roślin, więc konieczne jest ich wydatne wsparcie.

Trudne warunki uprawy – jak pomóc roślinom?

Jak pomóc roślinom? W regeneracji po przymrozkach, ale także w przygotowaniu ich na nadejście kolejnej, miejmy nadzieję ostatniej już chłodnej pogody w maju, pomóc może łączne zastosowanie preparatów Kaishi i Shigeki. Taki mocny miks algowo-aminokwasowy przywróci je do poprawnej, harmonijnej wegetacji i pozwoli dać nadzieję na wysoki plon. Z kolei odżywienie ich w azot w warunkach deficytu wody w glebie zapewni aplikacja produktu Encera.

30. kwiecień 2025 11:49