Polskie stoisko na Foodex Japan 2025Paweł Eggert
StoryEditoreksport do Japonii

Polska żywność w Japonii?! To całkiem realna perspektywa

19.03.2025., 09:00h

Czy polska żywność może trafić do Japonii? To realna perspektywa, ale droga do realizacji takiego celu nie jest łatwa. Nie mniej jednak, potencjalne korzyści są kuszące. Być może to właśnie tłumaczy liczną reprezentację polskich firm wytwarzających żywność na japońskich targach Foodex Japan 2025, które odbyły się w zeszłym tygodniu.

Japonia to ciekawy rynek, ale…

Jak przyznaje Paweł Eggert, właściciel firmy Aronia Eggert, który powrócił kilka dni temu z azjatyckiego wydarzenia, Japonia potencjalnie jest dla niego ciekawym rynkiem. Regulacje krajowe i sposób prowadzenia biznesu tam sprawiają, że jest to środowisko stabilne, przyjazne dla przedsiębiorców.

Przede wszystkim atutem wydaje się być populacja wyspiarskiego kraju. Zamieszkuje go przeszło 120 mln, z czego stołeczny obszar metropolitalny obejmujący Tokio, Kanagawę, Saitamę i Chibę aż ok. 42 milionów ludzi. Łatwo więc policzyć, że ten dość bogaty kraj zamieszkuje liczba ludzi równa populacji Polski i Niemiec łącznie. Wejście na japoński rynek z produktami może stanowić szansę za zbyt żywności dla wielu polskich firm.

Jednocześnie jest to rynek bardzo wymagający, strzeżony licznymi barierami i obwarowaniami prawnymi. Realna ścieżka uchylenia wrót Japonii dla produktów spożywczych polskiej firmy trwa ok. 5 lat. Jedynie w wyjątkowych okolicznościach udaje się eksportować tam szybciej.

Kolejnym wzywaniem mogą okazać się odmienne nawyki żywieniowe i w ogóle szeroko pojęte różnice kulturowe. Tożsamość społeczna Japończyków kształtowała się po drugiej strony planety, przez całe stulecia w warunkach izolacjonizmu. Te czynniki także należy brać pod uwagę, by nie popełnić kosztownych błędów przy pierwszych krokach na japońskim rynku.

W ostatnim czasie japońska gospodarka przeżywa także pewne trudności. Ich przejawem jest dość konsekwentnie spadający od kilku już lat kurs wymiany Jena. To ogranicza możliwości zakupowe Japońskich importerów oraz potencjalną marżowość w całym łańcuchu dostaw.

Więcej na filmie

Paweł Eggert zdecydował się podzielić swoimi odczuciami dotyczącymi jubileuszowej, pięćdziesiątej już edycji targów Foodex Japan. Przy okazji opowiedział o innych jeszcze aktywnościach przedstawicieli polskich firm i instytucji w Kraju Kwitnącej Wiśni:

31. marzec 2025 20:07