Wysuszona glebaEnvanto
StoryEditorsusze na świecie

Mega susze stają się coraz częstsze i intensywniejsze na całym świecie

04.02.2025., 07:00h

Badanie zrealizowane w Szwajcarii wykazało, że w ciągu ostatnich 40 lat częstotliwość długotrwałych susz wzrosła w alarmującym tempie. Zespół badawczy ostrzega, że ​​mają one wpływ na rolnictwo, produkcję energii i ekosystemy.

Długotrwałe susze w różnych częściach świata

Północne Chile zmaga się z ekstremalną suszą od czternastu lat. Południowo-zachodnia część Stanów Zjednoczonych doświadczyła ostatnio ośmiu lat suszy, a Południowa Australia trzech. Stan ten nie jest przypadkiem: wieloletnie susze stały się częstsze, dłuższe i bardziej ekstremalne w ciągu ostatnich 40 lat – takie wnioski płyną z badania zrealizowanego przez Szwajcarski Federalny Instytut Badań Lasów, Śniegu i Krajobrazu (WSL).

W tym okresie powierzchnia występowania susz zwiększała się o 50 tys. km2 rocznie, co jest wartością znacznie większą od – dla przykładu - powierzchni Szwajcarii. Susze trwające kilka lat powodują ogromne szkody gospodarcze, nie tylko w rolnictwie ale i w energetyce – mówi kierownik badań Dirk Karger z WSL.

Oddziaływanie braku opadów na ekosystemy staje się coraz poważniejsze. Szczególnie wrażliwe na suszę są tereny trawiaste, o czym świadczy ich zanikanie na zdjęciach satelitarnych. Trawy jednak potrafią się szybko regenerować. Lasy tropikalne i te położone w zimnych strefach lepiej radzą sobie z okresami suszy, ale skrajne niedobory wody mogą powodować obumieranie drzew. Wówczas szkody pozostają długotrwałe.

Rosnące temperatury prowadzą do ekstremalnych zjawisk pogodowych

Susze stają się zazwyczaj zauważalne dopiero, gdy powodują szkody w rolnictwie i leśnictwie. Zespół badawczy z WSL i Instytutu Nauki i Technologii Austrii (ISTA) przeprowadził pomiary susz meteorologicznych, określając anomalie opadów atmosferycznych i parowania z gleby i roślin (ewapotranspiracja) na przestrzeni ostatnich 40 lat. Na tej podstawie stworzono indeks suszy i dodatkowo, wykorzystując globalne dane satelitarne, zaobserwowano zmiany w roślinności podczas okresów suszy.

Wykazano, że ta metoda nie tylko prawidłowo obrazowała już znane susze, takie jak te w zachodniej części USA (2008–2014), Australii (2017–2019) i Mongolii (2000–2011), ale także i w innych miejscach, jak na przykład obszar lasu deszczowego Kongo, gdzie susza z lat 2010–2018 była słabiej udokumentowana. Przyczyną występujących mega susz są rosnące temperatury będące skutkiem zmian klimatycznych. Z jednej strony zmienia się struktura opadów – na przemian występują deszcze nawalne i okresy bezdeszczowe. Z drugiej strony wzrasta parowanie z gleby i roślinności, co było czynnikiem niedoszacowanym w poprzednich modelach badań nad suszą. Siła wieloletnich susz będzie się nasilać wraz z postępowaniem zmian klimaty wedle obserwowanego trendu – mówi współautor Philipp Brun z WSL.

źródło: topagrar.de

04. luty 2025 07:02