Przymrozek na kwitnącej plantacji truskawek gruntowychJustyna Dobrosz
StoryEditorprzymrozki powracają

Kolejna fala przymrozków – najzimniej na północy i wschodzie Polski

25.04.2025., 11:00h

Przed nami zimny weekend. Do Polski wdarło się arktyczne powietrze, które sporo namiesza w pogodzie. Rośliny doświadczą silnego kontrastu termicznego. Po okresie bardzo ciepłej jak na kwiecień pogody nastaną 2 noce w trakcie których w wielu częściach kraju można spodziewać się przymrozków, miejscami dość niebezpiecznych.

Chłodny weekend, rozpędzona wegetacja

Trudno oczekiwać w wiosnę ustabilizowanej pogody, a jednak jej przebieg w bieżącym sezonie jest wyjątkowo kapryśny. Sezon nie wydawał się bardzo wczesny, jednak ostatnie dni z temperaturami powyżej 20°C mocno przyspieszyły wegetację roślin.

W sadach i na plantacjach jagodowych trwa kwitnienie. To spektakularny okres ale także dość niebezpieczny. Przymrozki występujące w tym czasie mogą nieznacznie redukować plon, lecz gdy spadki temperatur są długotrwałe i mocne, wówczas zakładać można stratę większości plonu.

Gdzie będzie najzimniej w ten weekend?

Sobotki poranek może przynieść ujemne temperatury, ale zagrożenie nie będzie bardzo duże. Spadki temperatur w północnej i wschodniej Polsce na poziomie -1/+1°C będą krótkotrwałe. W pozostałych częściach kraju na wysokości 2m temperatura nie spadnie poniżej 0°C. Przy gruncie mogą jednak wystąpić lokalne, krótkotrwałe okresy z ujemnymi wskazaniami termometrów. Południe kraju wydaje się jednak w tym względzie bezpieczne.

image

Spadek temperatur w dniach 26-28 kwietnia poniżej 0C jest bardzo realny w okresie wschodu słońca

FOTO: Envato

Zimniejsza będzie kolejna noc. W niedzielę w okresie wschodu słońca, w najzimniejszym czasie doby, lokalnie spodziewane są spadki temperatury przy gruncie do -4°C. To już dość poważny problem. Najbardziej narażone są wschodnie części kraju jak i centrum Polski, a więc te regiony, w których produkcja jagodowych jest silnie rozwinięta.

Co można zrobić?

Plantatorzy truskawek i malin wykorzystają agrowłókniny. Pojedyncza warstwa materiału o typowej gramaturze 23 g/m2 daje pewną osłonę, lecz w szczególnie niekorzystnych okolicznościach można ona okazać się niewystarczająca. Podwójna okrywa zda egzamin znacznie lepiej.

Do dyspozycji ogrodników są także liczne preparaty zabezpieczające rośliny na wypadek stresu. Chodzi przede wszystkim o produkty nawozowe zawierające cynk, bor i fosfor ale także biostymulatory. Pełna technologia biostymulacyjna zakłada również wykonanie zabiegów regeneracyjnych po wystąpieniu termicznych stresów.

Tradycyjne też część plantatorów zdecyduje się zapewne na zadymianie plantacji czy uruchomienie systemów zraszania antyprzymrozkowego. Trzymam kciuki za powodzenie podjętych działań.

 

25. kwiecień 2025 13:07