
Zła sytuacja malinowej branży w Serbii
Według lokalnych ekspertów rynku malin niekorzystne warunki pogodowe wiosną 2025 r., a także presja chorób i starzenie się plantacji mają w bieżącym sezonie ograniczyć serbską produkcję. Taka sytuacja wytworzyć może nierównowagę między podażą a popytem, która może doprowadzić ceny do niespotykanych dotąd poziomów.
Eksperci ds. rolnictwa przewidują znaczną redukcję plonów malin w Serbii w 2025 r., a szacunki sugerują spadek o 20–30% w porównaniu ze średnimi sezonami. Niektórzy twierdzą, że plony mogą być tak niskie, jak 30 lat temu, ale to chyba przesada. Kilka czynników zbiega się, aby stworzyć ten niedobór:
- Nieprzewidywalna pogoda, w tym wiosenne przymrozki i nadmierne opady deszczu, uszkodziły rośliny. Przymrozki na początku 2025 r. poczyniły pierwsze straty, podczas gdy ulewne deszcze zwiększyły ryzyko chorób grzybowych, co może prowadzić do kolejnych ograniczeń w plonie
- Choroby wirusowe rozprzestrzeniają się na plantacjach, powodując zmniejszenie plonów, drobnienie owoców i ogólne osłabienie roślin. Mszyce i szkodniki glebowe potęgują problem.
- Wiele kwater malinowych w Serbii ma ponad dekadę, więc ich wydajność spada. Brak inwestycji w certyfikowane, wolne od chorób sadzonki pogłębił straty plonów.
- Presja ekonomiczna, wysokie koszty prowadzenia plantacji i niedobory siły roboczej skłoniły niektórych rolników do porzucenia produkcji malin lub przejścia na uprawy mniej pracochłonne, co przełożyło się na redukcję całkowitej powierzchni przeznaczonej pod uprawę maliny w Serbii.
Maliny do mrożenia - wysokie odczekiwania cenowe
Serbscy plantatorzy malin spodziewają się cen w skupie na poziomie co najmniej 3,5 euro za kilogram. Zdaniem komentatorów rynku to mogłoby się wydarzyć wyłącznie wówczas, gdy ceny mrożonych malin przekroczą 5,0–5,5 euro za kilogram. Jednak osiągnięcie tego poziomu cen mrożonek nie jest wcale takie pewne, szczególnie biorąc pod uwagę cykliczne trendy.
Czytaj także:
Malin będzie mniej także na Ukrainie, zwłaszcza latem
Serbia opiera swą produkcję przede wszystkim o letnie odmiany malin, które odpowiadają za około 70% całkowitej produkcji. Sytuacja jest inna na Ukrainie, gdzie dominują odmiany jesienne, które nie zostały znacząco uszkodzone przymrozkami. Odmiany letnie za Bugiem prawdopodobnie także odznaczą się znacznie niższą produktywnością niż w 2024 r.
Wysokie oczekiwania dotyczące cen malin temperują tamtejsi handlowcy skupujący maliny do zamrożenia. W tym sezonie stają w obliczu podobnej sytuacji do tej, która wystąpiła na światowych rynkach kilka lat temu. W 2021 r. europejskie ceny mrożonych malin przekroczyły 4,5 euro za kilogram, podobnie jak obecnie. Następnie jednak ceny spadły drastycznie w ciągu kolejnych dwóch lat, za co odpowiadał wyjątkowo niski popyt. W efekcie, na początku września 2023 r. ukraińskie ceny skupu świeżych malin przeznaczonych do mrożenia spadły w ekstremalnych przypadkach do zaledwie 0,30 euro za kilogram.
Źródło: east-fruit.com