Fragment plantacji borówkiJustyna Dobrosz
StoryEditorrynek borówki

Ukraińscy plantatorzy borówek łączą siły - pozycja Polski zagrożona?

28.03.2025., 07:00h

Ukraiński sektor jagodowy sukcesywnie się rozwija pomimo wyzwań stawianych przez wojnę. Jedną z jego sił napędowych są nowe inicjatywy branżowe. Za taką uznać trzeba powstanie Ukraińskiego Stowarzyszenia Producentów Borówki. Zrzesza ono 16 wiodących firm w sektorze, uprawiających łącznie 850 hektarów kwater borówkowych. Stowarzyszenie jest profesjonalnym forum dyskusyjnym jak i narzędziem do rozszerzania lokalnych i międzynarodowych możliwości rynkowych dla ukraińskich producentów.

Ukraińskie Stowarzyszenie Producentów Borówki

Ukraińskie Stowarzyszenie Producentów Borówki stawia sobie za cel stworzenie stabilnych łańcuchów dostaw zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym, poprawę jakości produktów, dostosowanie sektora do aktualnych i przyszłych wyzwań i znalezienie nowych możliwości zbytu ukraińskich borówek na arenie międzynarodowej.

Czy wojna to dobry czas na takie inicjatywy?

Niektórzy mogą kwestionować moment uruchomienia nowego stowarzyszenia branżowego w czasie wojny. Zdaniem jego członków, rzeczywistość jest zupełnie odwrotna: teraz, bardziej niż kiedykolwiek, kluczowe jest promowanie ukraińskich borówek na całym świecie, wzmacnianie istniejących więzi handlowych, poszukiwanie nowych partnerów i wymiana wiedzy fachowej. Nawet w najtrudniejszych okolicznościach ukraińskie borówki zachowują wysoką jakość, co potwierdza rosnący popyt na rynkach zagranicznych.

Czytaj także:

image
uprawa borówek

Gruzja intensywnie rozwija produkcję i eksport borówek

Pomimo wojny musimy aktywnie przekazywać informacje na temat ukraińskich borówek na całym świecie i systematycznie reprezentować krajową branżę. Nasze jagody utrzymują wysoką jakość nawet w trudnych warunkach, a my jesteśmy obecni na wszystkich kluczowych rynkach. Jest to niezbędne do przyciągnięcia nowych odbiorców przy jednoczesnym utrzymaniu zaufania długoletnich partnerów. Ukraina jest niezawodnym dostawcą jagód nowoczesnych odmian z gwarantowanymi wolumenami i wysokimi standardami jakości — twierdzi Nataliia Pukshyn, prezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Plantatorów Borówki i założycielka dwóch przedsiębiorstw jagodowych, Blue Berry w obwodzie zakarpackim i Tarasiv Obriy w obwodzie czerkaskim na Ukrainie.

Borówka premium na rynki globalne

Ukraińscy plantatorzy uprawiają borówkę najnowszych odmian i nastawieni są na eksport owoców, bardzo poszukiwanych w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Wielkiej Brytanii. Jednak udana sprzedaż wymaga systematycznego podejścia, od zapewnienia właściwej certyfikacji po skuteczny marketing.

Aby sprostać tym wyzwaniom, Ukraińskie Stowarzyszenie Plantatorów Borówki stawia sobie następujące cele:

  • Wdrażanie nowoczesnych technologii uprawy i certyfikacji
  • Rozszerzenie dostępu do sieci handlowych na Ukrainie i za granicą
  • Rozwój eksportu i wsparcie ukraińskich producentów na rynkach międzynarodowych
  • Dostarczanie informacji rynkowych i spostrzeżeń na temat wymagań kupujących
  • Organizowanie programów edukacyjnych w celu podniesienia kompetencji producentów
  • Reprezentowanie branży na szczeblu krajowym i międzynarodowym
  • Promowanie ekologicznych upraw i zrównoważonych praktyk

Ukraińskie borówki na scenie światowej

Stowarzyszenie aktywnie promuje ukraińskie borówki na rynkach międzynarodowych. Niedawno ukraińscy producenci wzięli udział w Fruit Logistica 2025, jednych z wiodących na świecie targów świeżych produktów w Berlinie.

Czytaj także:

image
uprawa borówki

Jedna firma, która produkuje tyle borówek, co pół Polski!

Plantacje borówki na Ukrainie stają się obiektem zainteresowania handlowców, potencjalnych nabywców plonu. Powszechnie dostrzega się potencjał tego kraju do zwielokrotnienia podaży towaru.

Członkowie stowarzyszenia aktywnie pracują nad certyfikacją swoich produktów zgodnie z globalnymi wymaganiami nabywców. Deklarują, że są w stanie zapewnić stałe dostawy i najwyższą jakość owoców.

Czy ukraińskie plantacje, dostarczające towar na światowe rynki, będą stanowić zagrożenie konkurencyjne dla polskich plantatorów? Czas pokaże.

Źródło: East Fruit

05. kwiecień 2025 17:51