
Zabezpiecz plantację przed nadchodzącym mrozem – ostatnia szansa!
Poniżej znajduje się kompletny, nieedytowany zapiś z webinarium pt. „Start sezonu na plantacjach jagodowych”. Przymrozki zdominowały rozmowy, ale to nie jedyny ich temat. Tym bardziej warto materiał ten zobaczyć:
Kto brał udział w dyskusji
Prezentacje przygotowali i wygłosili zaproszeni przez Justynę Dobrosz, redaktor naczelną czasopisma Jagodowe.pl i portalu Sad24 goście. Byli nimi:
- Dr hab. Zbigniew Jarosz – Doradca Jagodowy
- Maciej Kostaniak, FruitAkademia/Chemirol
- Michał Filipowski, Innvigo
- Jan Kuna, Chemirol Biologiczny
Partnerami spotkania były firmy Chemirol, FruitAkademia i Innvigo.
Przed nadejściem przymrozków
Oto najważniejsze wnioski dotyczące ochrony plantacji truskawek, które zdominowały rozmowy wczoraj, przed przymrozkami z wczorajszego webinarium:
Prognozy wczesnej wiosny okazały się błędne, a nagłe spadki temperatur w lutym już spowodowały pierwsze przemrożenia. Jak żartobliwie mówił dr hab. Zbigniew Jarosz, stara mądrość ludowa o późnej Wielkanocy i późnej wiośnie okazała się bardziej trafna od najbardziej zaawansowanych modeli prognozowania pogody.
Uszkodzenia mrozowe zależą od odmiany truskawek, dbałości o plantację i występowania chorób.
Folia perforowana nie chroni przed mrozem i służy jedynie przyspieszeniu upraw, choć niewątpliwie jest pomocna w przyspieszaniu upraw. W obliczu nadchodzących przymrozków, rośliny w tunelach, które kwitną, należy przykryć podwójną warstwą włókniny. Pojedyncza warstwa może nie wystarczyć. Uprawy pod folią perforowaną należy dodatkowo przykryć przynajmniej jedną warstwą włókniny P23. Najlepiej, aby włóknina leżała bezpośrednio na roślinach, a na niej folia, ale przy już rozłozonej folii wystarczy przykryć ją włókniną. Przed przykryciem roślin, należy je podlać. Wilgotna gleba kumuluje więcej energii cieplnej niż sucha.
Podlewając rośliny przed przymrozkiem, nie należy używać samej wody, lecz dodać do niej składniki pokarmowe, aby wzmocnić rośliny. Zalecane jest wapń bezazotanowy, np. Neutrasol, Wapno Mix Micro w zbiorniku A fertygacji oraz nawozy o podwyższonej zawartości potasu, np. Fertygold potasowy, chlorek potasu, saletra potasowa z mikroelementami w zbiorniku B.
W ramach zabiegów pozakorzeniowych, solidną podstawą niwelowania stresu przechłodzenia jest połączenie Asahi w dawce etykietowej z wyciągiem z alg, np. w postaci produktu Maxigrow czy Shigeki oraz Bio Basstyl Grant. Alternatywnie, można zastosować wysokie dawki nawozu krzemowego, np. Potasil Plus Krzem 5 l/ha, Barrier S-Ca 3 l/ha.
Przed przykryciem roślin włókniną, należy je zabezpieczyć przed szarą pleśnią i mączniakiem. Można skorzystać z gamy produktów biologicznych, jak np. Serifel, Amylo-X WG, Polyversum WP czy Vaxiplant.
Okrywanie należy rozpocząć po południu w dniu poprzedzającym spodziewane przymrozki, aby gleba zdążyła skumulować ciepło. Działa ona jak magazyn energii cieplnej. Należy więc okryć rośliny, gdy gleba jest jeszcze ciepła.
Po przymrozkach
Po przymrozkach, ważne jest, aby nie stosować nawozów o wysokim EC, które mogą dodatkowo stresować osłabione rośliny. Należy stosować preparaty niwelujące stres, takie jak Asahi, wyciągi z alg i aminokwasy. Regenerowanie roślin po przemrożeniach samym azotem jest błędną strategią, przynoszącą w ogólnym rozliczeniu więcej szkody niż pożytku, a niestety, dość powszechną.
Ważne jest zmniejszenie amplitudy temperatur dla nadmarzniętych roślin. Dlatego powinny one pozostawać pod okrywą włókniny, aby dać im czas na regenerację.
Po stresie wywołanym przymrozkiem, aminokwasy i preparaty algowe, np. Kelpak, stosowane poprzez fertygację mogą wspomóc rośliny. Połączenie Naturaminu WSP z Kelpakiem również może być dobrym rozwiązaniem zarówno przed, jak i po przymrozkach.
Podsumowując, kluczowe działania w ochronie plantacji przed przymrozkami to prewencyjne okrywanie roślin (szczególnie kwitnących i pod folią perforowaną), odpowiednie nawodnienie z dodatkiem składników wzmacniających, zastosowanie biostymulatorów oraz zabezpieczenie przed chorobami przed okryciem. Należy również monitorować prognozy pogody i reagować z wyprzedzeniem.