
Truskawki pod agrowłókniną – kiedy zacząć nawożenie?
Wiele plantacji truskawek wciąż jeszcze jest przykrytych agrowłókniną. Zostanie ona zdjęta dopiero po ustabilizowaniu się temperatury powietrza. Wówczas intensywnie ruszą prace pielęgnacyjne i pierwsze nawożenie.
Jeśli plantacja jest prowadzona na płask, bez systemu kroplowego, naturalnym wyborem będzie nawożenie posypowe. Aplikacja może być wykonana przy okazji innych prac na plantacji, np. wykonywanych przy pomocy sekcyjnej glebogryzarki, opielacza czy innego narzędzia do wzruszania wierzchniej warstwy gleby, które zaopatrzone jest w dozownik nawozu. To bardzo efektywne rozwiązanie – kilka prac wykonanych jest bowiem za jednym przejazdem.
Od czego zacząć wiosenne nawożenie truskawek?
Wiosenne nawożenie powinno być oparte na analizie gleby. To właśnie wyniki badań powinny być punktem odniesienia przy ustalaniu dawek nawozu i określaniu, które składniki wymagają uzupełnienia.
Warto również zwrócić uwagę na odmianę truskawki i wiek plantacji – inne potrzeby będą miały rośliny młode, które jeszcze nie owocowały, inne – plantacje po pierwszym roku zbiorów, a jeszcze inaczej podejdziemy do starszych nasadzeń.
Nawożenie truskawki na start: na początek nawóz wieloskładnikowy
W pierwszym kroku rekomendujemy zastosowanie nawozu wieloskładnikowego, który dostarczy roślinom podstawowych składników w optymalnych ilościach: azotu, fosforu i potasu, a często także magnezu i mikroelementów. Produktem, który wpisuje się w tę strategię, jest Fertimax Complex NPK 12-11-18.
Fertimax Complex zawiera 12% azotu w formie amonowej, 11% fosforu (z czego 8,5% jest rozpuszczalne w wodzie), 18% potasu w formie siarczanowej (18%). To również doskonałe źródło siarki (35% w przeliczeniu na SO3), magnezu i mikroelementów (bor, cynk oraz śladowe ilości żelaza i manganu). Co ważne, nawóz jest bezpieczny dla roślin wrażliwych na chlorki.
Ponadto nawóz Fertimax Complex charakteryzuje się wysoką higroskopijnością granul. Jego niebieskie granule łatwo pobierają wilgoć z otoczenia i w krótkim czasie ulegają rozpuszczeniu, uwalniając składniki pokarmowe dostępne dla roślin.
Uzupełnianie składników w truskawce: czas na nawozy pojedyncze
Tym samym Fertimax Complex zapewnia dobrą bazę nawozową pod dalsze nawożenie plantacji. Kolejnym krokiem będzie uzupełnienie ewentualnych niedoborów z wykorzystaniem nawozów pojedynczych. Przykładowo potas możemy uzupełnić, stosując Kalisop (siarczan potasu) lub Patentkali – gdy zależy nam również na dostarczeniu magnezu i siarki. Taka strategia daje nam dużą elastyczność w precyzyjnym dopasowaniu nawożenia do oczekiwanego plonu i potrzeb konkretnej plantacji.
Wiosenne nawożenie truskawek azotem – która forma najlepsza?
Wczesną wiosną rośliny potrzebują m.in. azotu – do budowy masy zielonej. Jednak unikajmy formy amidowej (mocznikowej) – jej działanie jest opóźnione i zależne od temperatury i wilgotności gleby. W chłodnych warunkach może uwalniać się zbyt długo, a potem proces ten może gwałtownie przyspieszyć, co sprawia, że stpień pobierania tego składnika przez rośliny jest trudne do przewidzenia.
Lepszym wyborem będą formy azotanowa i amonowa, które są szybciej dostępne dla roślin, a samo nawożenie bardziej „przewidywalne”. Truskawka bardzo dobrze reaguje na azot amonowy we wczesnym stadium rozwoju i taką właśnie formę rekomendujemy.
Schemat startowego nawożenia truskawek w gruncie do fazy kwitnienia
Podsumowując, schemat nawożenia wczesną wiosną może zaczynać się od zbudowania bazy z wykorzystaniem nawozu wieloskładnikowego Fertimax Complex NPK 12-11-18. Następnie, w celu uzupełnienia ewentualnych braków do poziomu optymalnego, proponujemy zastosować nawóz pojedynczy. Takie nawożenie posypowe stosujemy do okresu kwitnienia.
Co po kwitnieniu truskawki? Fertygacja czy nawożenie posypowe?
Jeśli dobrze poprowadzimy nawożenie na start, warto kontynuować efektywnie odżywianie roślin, dostosowując je do ich fazy rozwojowej. Jeśli do podlewania plantacji stosujemy deszczownię, oczywiście dalej należy stosować nawozy posypowe.
Jeśli jednak rozłożone już zostaną linie kroplujące, wówczas rekomendujemy przestawienie się na fertygację. Do tego celu wybierajmy specjalistyczne nawozy wysokiej jakości, które bardzo dobrze rozpuszczają się w wodzie i nie zapychają kapilar (np. linia Fertygold). To pozwoli na precyzyjne nawożenie oraz dostosowanie składu pożywki do aktualnych potrzeb plantacji.
Znaczenie startowego nawożenia truskawek wiosną
Startowe nawożenie to moment, kiedy rośliny budują swój potencjał produkcyjny na cały sezon wegetacyjny. Po zdjęciu agrowłókniny, po usunięciu starych liści – nie zwlekajmy z aplikacją nawozu startowego. Dajmy truskawkom odpowiedni impuls do rozwoju i solidną podstawę do budowy plonu.
Jeśli potrzebujecie wsparcia w przygotowaniu indywidualnego planu nawożenia, skontaktujcie się z ekspertami z firmy Calfert – Jarosław Barszczewski i Albert Zwierzyński są do Państwa dyspozycji. Można też zostawić komentarz na jagodowe.pl – wspólnie dobierzemy rozwiązanie najlepsze dla Państwa plantacji.