Borówki gotowe do zbioruJustyna Dobrosz
StoryEditoreksport borówek

Eksport borówek z Peru: rekord goni rekord

19.03.2025., 13:00h

W nawiązaniu do porannego wpisu kontynuujemy borówkowy wątek Peru. Bieżący sezon zapowiada się w tym kraju jako rekordowy. Czyżby Peruwiańczycy do serca wzięli sobie angielskie powiedzenie sky is the limit? Na to wygląda – pojawiły się bowiem przypuszczenia, że w bieżącej kampanii zbiorów mogą wyeksportować z kraju niemal sześciokrotność polskiej rocznej produkcji borówek.

Eksport borówek liczony w miliardach dolarów

Peru umocniło swoją pozycję jako największy na świecie eksporter borówek, zamykając rok 2024 z rekordową sprzedażą przekraczającą wartość 2,27 miliarda dolarów. Według Ministerstwa Rozwoju Rolnictwa i Nawadniania (MIDAGRI) krajowa kampania borówkowa będzie kontynuowana do kwietnia 2025 r., przy oczekiwaniach jeszcze większego wolumenu eksportu.

Eksport borówek z Peru: rekord goni rekord

Ubiegły sezon był niezwykły dla peruwiańskiej branży borówkowej. Zakończył się wolumenem eksportu sięgającym 326 000 ton, co stanowi wzrost o 57% w stosunku do kampanii zakończonej w 2023 roku. Wzrost ten był napędzany przez rosnący popyt światowy, w szczególności na borówki ekologiczne, które stanowiły ponad 11% całkowitego eksportu tych owoców z Peru.

Czytaj także:

image
seminarium borowkowe

XXXIV Międzynarodowe Seminarium Borówkowe - najważniejsze spotkanie borówkowe w Ameryce Południowej dobiegło końca

Ten południowoamerykański kraj jest w stanie dostarczać borówki poza szczytem sezonu, którego doświadczają inne kraje, takie jak Chile i Stany Zjednoczone. Co więcej, mają one krótsze okresy zbiorów. Warunki panujące na peruwiańskim wybrzeżu i w górach pozwalają na ciągłe zbiory, właściwie przez cały rok.

Dzięki temu kraj ten stał się wiodącym dostawcą świeżych borówek na rynki światowe, z eksportem kierowanym głównie do Stanów Zjednoczonych (55% całkowitego eksportu), Holandii (21%) i Hongkongu (9%). Rynki wschodzące, takie jak Indie, Rosja, Tajwan, Singapur, Belgia i Zjednoczone Emiraty Arabskie, również zwiększają swój import, wzmagając globalny zasięg Peru.

O ile nie dojdzie do ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak te, których w Peru źródłem bywają zjawiska El Niño lub La Niña, eksport borówek z tego kraju może w tym roku przekroczyć rekordowy poziom 350 000 ton. Globalny popyt stale rośnie, a Peru zamierza wykorzystać tę szansę do scementowania swej pozycji globalnego lidera w zakresie sprzedaży granatowych jagód na zagraniczne rynki.

Źródło: freshfruitportal.com

03. kwiecień 2025 02:54