StoryEditortruskawki po przymrozkach

Truskawki po przymrozkach – wzmożona presja chorób grzybowych i szkodników. Jak reagować?

15.05.2025., 07:00h

Na plantacjach, które były okryte w minionych dniach agrowłókninami presja chorób grzybowych i szkodników jest aktualnie wysoka. Choć udało się ochronić kwiaty przed przymrozkami, to zabieg ten stworzył korzystne warunki do wystąpienia innych zagrożeń.

Truskawki po przymrozkach – kolejne zagrożenia

W Polsce trwa odkrywanie truskawek. Agrowłókniny są zdejmowane z plantacji prowadzonych w gruncie. W większości spełniły swój cel i ochroniły kwiaty przed wymarznięciem. Warto wspomnieć, że na nieokrywanych stanowiskach straty w plonie w tym sezonie mogą dochodzić do 100%. Lokalne spadki temperatur do -5°C, czy nawet -6°C przy gruncie zdewastowały kwitnące plantacje.

Osłonięcie ich agrowłókniną sprawiło, że plon został w dużej mierze uratowany. Okrywa stworzyła jednak także lepsze warunki do namnażania się szkodników i chorób grzybowych. Po zdjęciu agrowłókniny warto więc wykonać odpowiednie zabiegi, które uwolnią rośliny i tak już cierpiące wskutek przebytego stresu termicznego od kolejnych zagrożeń.

Kwieciak bardzo groźny w tym sezonie!

O wysokiej presji kwieciaka w uprawach tunelowych informowaliśmy na portalu jagodowe.pl już w kwietniu. Okazuje się jednak, że stanowi on także poważne zagrożenie dla plantacji polowych. W opanowaniu presji tego szkodnika pomóc może np. produkt Mospilan 20 SP. Jego aplikacja przy okazji ograniczy też występowanie wciornastków. Dla polepszenia efektywności zabiegu Mospilan 20 SP można stosować łącznie z adiuwantem Slippa.

Czytaj także:

image
ochrona truskawki

Szkodniki i szara pleśń w truskawce tunelowej – komunikat jagodowy 21.04.2025

Mączniak prawdziwy truskawki w natarciu, dobra pogoda dla szarej pleśni

Jednym z problemów wymagających pilnego rozwiązania są infekcje mączniaka na plantacjach. Sytuację komplikuje nieco pogoda. Jest po prostu zimno, co może ograniczać skuteczność niektórych preparatów grzybobójczych. Idealnie byłoby wykonywać zabiegi w temperaturze powietrza utrzymującej się przynajmniej przez kilka godzin na poziomie kilkunastu stopni, z czym może niestety być problem w nadchodzących dniach. Zarejestrowanych środków do zwalczania mączniaka w tym sezonie w uprawie truskawki jest kilkadziesiąt, to produkty typowo chemiczne ale i biologiczne. W obecnej sytuacji bezpieczniej jest sięgnąć po sprawdzony produkt, jak np. Zato 50 WG.

Pełnia kwitnienia truskawek to także czas zwalczania szarej pleśni. W aktualnych prognozach pogody aż do poniedziałku, a być może nawet wtorku możemy mieć do czynienia z przelotnymi opadami deszczu na przemian z okresowymi rozpogodzeniami. To zwiastuje bardzo silną presję tej groźnej choroby. Aby zabezpieczyć rośliny przed nią, warto sięgnąć po sprawdzone produkty, jak np. Switch 62,5 WG czy Signum 33 WG. Jednak w tym przypadku, podobnie jak i dla zwalczania mączniaka, pełny rejestr preparatów dopuszczonych do użytku jest wciąż szeroki, a powyżej wymienione to jedynie przykładowe rozwiązania.

Regeneracja truskawek po stresie

Niezależnie od działań w zakresie ochrony truskawek warto też wspomóc je w regeneracji po stresie. Tu na pierwszy plan przebija się kwestia zbilansowanego, zrównoważonego wciąż nawożenia roślin. Można je realizować zarówno przez aplikacje pogłówny jak i za pomocą systemów fertygacyjnych – prognozowana suma opadów w najbliższych dniach nie jest wysoka.

W celu stymulacji wzrostu roślin stosować można preparaty zawierające nitrofenolan potasu, jak np. Superplon K lub preparatów algowych, jak np. Shigeki. Od początku przyszłego tygodnia pogoda ma się poprawiać. Opadów ma być mniej, słońca więcej, wyższe mają też być temperatury powietrza. To dodatkowo, samoczynnie wpłynie na poprawę kondycji roślin.

01. lipiec 2025 01:23