Szkodniki na borówkach mają się całkiem dobrzeMichał Piątek
StoryEditorMateriał promocyjny

Uszkodzenia po przymrozkach, choroby, szkodniki. Komunikat jagodowy 21.05.2025

22.05.2025., 08:53h

Kondycja borówek w tym roku jest nienajlepsza. Część roślin mocno ucierpiała wskutek przymrozków, co teraz już wyraźnie widać po roślinach. Przelotne opady deszczu i delikatne ocieplenie w okresie kwitnienia to z kolei dobre warunki do rozwoju chorób grzybowych. Rośliny atakują już szkodniki. Co robić, by ochronić borówki i pomóc im wydać plon? O tym w komunikacie jagodowym informuje Michał Malicki z UPL.

Komunikat borówkowy 21.05.2025 w formie filmu

Zapraszam na film. W jego trackie można zapoznać się z aktualnymi zaleceniami Michała Malickiego. Porusza w nim kwestię wsparcia roślin w zakresie budowy plonu o bardziej okazałych kalibrażach, zwłaszcza na roślinach które ucierpiały wskutek przymrozków. Mówi także o aktualnej presji chorób grzybowych i szkodników. Podaje sposoby radzenia sobie z tymi zagrożeniami.

Aktualny stan borówek i zagrożenia

image

Przemarznięty krzew borówkowy

FOTO: Michał Malicki

Na pierwszy rzut oka wiele plantacji w kraju wygląda dobrze. Rośliny weszły w kwitnienie, najwcześniejsze odmiany właściwie już je kończą. Zawiązanie owoców jest na nie najgorszym poziomie. To może usypiać czujność, co jest bardzo niebezpieczne z uwagi na aktualne poważne zagrożenia dla borówek.

Na uszkodzonych spadkami temperatury pędach zaburzona jest właściwa proporcja kwiatów do liści. Może być tak, że owoce się zawiążą, ale roślina nie będzie ich w stanie wyżywić, zapewnić im odpowiedniego rozmiaru, który pozwoliłby na ich sprzedaż z zadowalającym zyskiem. Michał Malicki rekomenduje już teraz wprowadzenie do użycia silnego biostymulatora jakim jest Calibra.

Program typowej ochrony fungicydowej warto uzupełnić o Vaxiplant SL. Wahania temperatury, przelotne deszcze, generalne osłabienie roślin sprzyjają infekcjom niebezpiecznych chorób, takich jak szara pleśń, antraknoza a także rak bakteryjny. Zastosowanie preparatu Vaxiplant SL pomoże utrzymać te zagrożenia w ryzach.

Na krzewach borówek pojawiają się też szkodniki. Widać miseczniki, są też zwójki. Zastosowanie XenTari WG wykazuje długie działanie na roślinie przeciw gąsienicom motyli, ale nie pozostawia śladów w owocach. Jest bezpieczny dla owadów zapylających.

22. maj 2025 09:10