Młode pędy malin uprawianych w donicachMichał Malicki
StoryEditorMateriał promocyjny

Przemrożenia i przędziorki na malinach – komunikat jagodowy 18.03.2025

18.03.2025., 09:00h

Rusza wegetacja malin w tunelach. Wraz z nią pojawiają się pierwsze problemy. Przede wszystkim, zagadką jest kondycja pędów a także pąków kwiatowych oraz presja przędziorka chmielowca. Lustracja jednej z plantacji w okolicach Goszczyna pod Grójcem pozwoliła w pewnym stopniu ocenić sytuację. Przemrożenia i przędziorki na malinach są problemem, ale sytuacja, choć daleka od ideału, nie jest katastrofalna.

Przemrożenia pędów i pąków kwiatowych

Tam, gdzie pędy malin zostały pozostawione na zimę z myślą o letnim zbiorze, bardzo ważna jest ich ocena. Zima, choć generalnie lekka, obfitowała w epizodyczne mrozy. W efekcie część pędów została na tyle mocno porażona, że kwalifikuje się do usunięcia.

Konieczna jest ocena podstawy pąków. Ewentualne zbrązowienia mogą świadczyć o tym, że mróz wywarł swe piętno na roślinie i z wybijaniem kwiatostanów może być problem. Z kolei wzdłużne rozcięcie pędów pozwala stwierdzić kondycję wiązek przewodzących. Może się okazać, że konieczna jest ich regeneracja.

Decyzje o regeneracji roślin na podstawie lustracji plantacji

Jak informuje Michał Malicki z UPL na podstawie lustracji roślin w kwaterach należy podjąć decyzje o działaniach regenerujących maliny, jeśli takie okażą się potrzebne. Sytuacja w kraju jest zróżnicowana. Tam, gdzie maliny były solidnie zabezpieczone (jak na wizytowanej plantacji) uszkodzeń mrozowych jest niewiele. Są jednak i takie stanowiska, gdzie sytuacja jest bardzo zła.

Z pomocą może przyjść potężny biostymulator Asahi SL. To produkt, który można mieszać z wieloma innymi agrochemikaliami. Może więc zostać podany nalistnie na przykład z nawozem lub z produktem miedziowym stosowanym po wycięciu części pędów.

W następnej kolejności wykonać warto zabieg siarkowy. Preparat Thiopron zawiera mikronizowaną siarkę i wczesną wiosną spełni kilka funkcji. To naturalny biofungicyd, który zabezpieczy pędy, ale przy okazji ograniczy także populacje samic przędziorków, które zdołały przezimować. Jak zapewnia przedstawiciel UPL, siarka z produktu uwalniana jest stopniowo, dzięki czemu nie będzie niszczyła ani agrotkaniny, którą wyścielone zostały zagony, ani folii okrywającej tunel.

Więcej na filmie

Zapraszam na nagranie. Materiał powstał na Mazowszu w gospodarstwie wyspecjalizowanym w produkcji owoców. W tunelu uprawiana jest odmiana ‘Enrosadira‘:

 

04. kwiecień 2025 12:35