
Nawożenie malin w tunelach wiosną - Starter na start
Pierwszym z produktów zaaplikowanych poprzez system fertygacji na plantacji, gdzie Jacek Witkowski sformułował swoje zalecenia, był Fertiactyl Starter. Produkt ten wspomaga rozwój systemu korzeniowego i jego efektywne działanie w warunkach wczesnej wiosny.
W wizytowanym gospodarstwie o tej porze roku aplikowany nalistnie jest też Fertiactyl Radical. To także produkt z silnym kompleksem biostymulacyjnym, ale także o wysokiej zawartości boru. Ten preparat także ułatwia start wegetacji malin, zwłaszcza, gdy w końcu marca i kwietnia, gdy pogoda jest kapryśna i cieplejsze i słoneczne dni przeplatają się z okresami nocnych przymrozków czy zimnych dni, a wnętrze tunelu i gleba nie są dostatecznie wygrzane.
Dlatego tym bardziej warto więc zwrócić uwagę na zaopatrzenie roślin w fosfor. Na tym polu szczególnie przydatny jest KSC I. To nawóz wysokofosforowy do aplikacji przez fertygację. W swym składzie zawiera także kompleks biostymulujący PHYT-actyl.
W dalszej części sezonu stosowany będzie nalistnie także Seactiv Vital dla wspomożenia liści malin.
Nawożenie posypowe malin
Tu przede wszystkim uwagę trzeba zwrócić na produkt Eurofertil 33 N-Process, który jest źródłem azotu, fosforu, potasu, magnezu, siarki, boru i cynku, a także wapnia – tego pierwiastka czasem bardzo w glebie brakuje, nawet na stanowiskach o właściwym dla uprawy maliny odczynie pH. Dlatego w takich sytuacjach do schematu nawożenia roślin warto włączyć Physiomax 975.
Więcej na filmie
Znacznie więcej informacji o pierwszych krokach na drodze do skutecznego odżywienia roślin wiosną można zasięgnąć z poniższego filmu. Choć nawożenie malin w tunelach wiosną jest jego głównym tematem, to przedstawiciel Timac Agro porusza także wiele innych, praktycznych zagadnień związanych z produkcją malin: