Dlaczego aronia w ekologii?
Tomasz Kępa zdecydował się na zakup sadzonek w szkółce Aronia Eggert, oferującej materiał nasadzeniowy z certyfikatem ekologicznym. Już istniejące plantacje przechodzą obecnie okres konwersji w kierunku produkcji ekologicznej. Decydujący okazał się czynnik ekonomiczny. Certyfikowane ekologicznie owoce są po prostu lepiej wyceniane przez rynek. Ale też robię to z przekonania. Żywność powinna być przede wszystkim zdrowa – mówił w trakcie krótkiej rozmowy podczas przerwy w sadzeniu ogrodnik. Faktycznie, w sezonie 2024 różnice w cenie skupy aronii ekologicznej i konwencjonalnej dochodziły do 30 gr/kg. To istotna wartość przy większych areałach i odpowiednio produkcyjnych kwaterach. Te w gospodarstwie u Kępów nie są nawadniane. Położone na glebach klasy IV i częściowo V, na stanowiskach na których rozrzucony został obornik i wysiewane były przedplony przed wysadzeniem aronii, relatywnie dobrze znoszą okresowe niedobory deszczowej wody. Gleba przed wysadzeniem sadzonek została też zwapnowana, tak by od początku jej odczyn pH był korzystny dla aronii (min. 6,0 pH).
Jak sadzić aronię?
Plantator w trakcie sadzenia zdecydował się na dość rzadko stosowaną obsadę. Dystans między rzędami w tym przypadku to 4,20 m, a odległość między roślinami 0,60 m. Zazwyczaj stosuje się rozstawę 4,00 m x 0,70-0,80 m. Wariant wybrany przez plantatora ma jednak pewne atuty. Gęstsze zlokalizowanie poszczególnych roślin w rzędzie ułatwi już od drugiego roku ochronę plantacji przed zachwaszczeniem – rośliny szybciej zewrą, zagęszczą rząd. Pędy też będą się szybciej układać prostopadle do jego osi, co zaś ułatwi zbiór kombajnowy. Z kolei dystans wynoszący 4,20 m między rzędami sprawi, że potencjalne odmładzanie roślin opóźni się o minimum rok, a więc każdy cykl produkcyjny będzie dłuższy. Łatwiejsze także będą prace pielęgnacyjne w kwaterach. Wjazd ciągnikiem z maszynami, np. z rozdrabniaczem sadowniczym do wykaszania międzyrzędzi czy pielnikiem hydraulicznym nie będzie wiązał się z uszkadzaniem pędów, co ma często miejsce w zbyt ciasno założonych jagodnikach aroniowych.
Aronia sadzona była przy pomocy ciągnika rolniczego i specjalistycznej sadzarki. Zrezygnowano z sadzenia przy pomocy znacznika, a wzdłuż rzędów rozciągnięto sznurek. Sadzonki dzień wcześniej wyjęto z chłodni, lecz sadzenie odbywało się przy temperaturze wynoszącej ok. 3°C, a więc mocno zbliżonej do tej, w jakich były przechowywane. Jesienny termin sadzenia daje czas aronii na lepsze zaadoptowanie się w nowym stanowisku i w efekcie przygotowanie się krzewów w wyższym stopniu na potencjalny stres abiotyczny wynikający z niedoboru wody późną wiosną i latem.