VATEnvato
StoryEditorzmiany w VAT

Zmiany z VAT w 2025 roku dotkną także rolników!

03.03.2025., 13:00h

W 2025 roku szykują się zmiany w stawkach podatku VAT. Niektóre zmiany będą ważne dla rolników. Ministerstwo Finansów zamierza zredukować stawki VAT na niektóre produkty. Co dokładnie czeka rolników?

Złożona, skomplikowana produkcja rolna

Modernizacja i specjalizacja produkcji rolnej nieodłącznie wiąże się z koniecznością stosowania środków zróżnicowanych chemicznie, które przynależą do różnorodnych grup produktowych takich jak np. nawozy, polepszacze gleby, stymulatory wzrostu, środki ochrony roślin czy pasze – mówi Maksymilian Mruk, księgowy w zespole doradców Agraves.

Dodaje też, że taka różnorodność niejednokrotnie powoduje wiele wątpliwości w kontekście przypisania konkretnego środka do właściwej mu stawki VAT.

Produkty nawozowe mieszane – będzie zmiana stawki podatku VAT?

Jedna z ważniejszych zmian zajdzie wedle przewidywan 1 kwietnia. Będzie dotyczyła produktów nawozowych mieszanych, które aktualnie są opodatkowane stawką 23%. Zgodnie z planowaną nowelizacją ustawy, od początku drugiego kwartału mają one być objęte obniżoną stawką VAT 8%.

Chodzi przede wszystkim o towary takie jak nawozy, środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu, podłoża do upraw, produkty pofermentacyjne oraz nawozowe produkty mikrobiologiczne wpisane do wykazu nawozowych produktów mikrobiologicznych z wyłączeniem podłoży mineralnych – wylicza Maksymilian Mruk.

Stawka VAT na stymulatory i nawozowe produkty mikrobiologiczne do końca kwartału bez zmian

Ważną wiadomością dla rolników jest także przedłużenie do 31 marca stawki VAT w wysokości 8% na dostawy oraz wewnątrzwspólnotowe nabycie i import:

  • środków poprawiających właściwości gleby, stymulatorów wzrostu oraz podłoży do upraw określonych w ustawie o nawozach i nawożeniu, z wyłączeniem podłoży mineralnych i produktów wymienionych w poz. 12 załącznika nr 3 do ustawy o VAT,
  • polepszaczy gleby, środków wapnujących, biostymulatorów, podłoży do upraw oraz mieszanych produktów nawozowych składających się wyłącznie z nawozu i środka wapnującego, z wyłączeniem podłoży mineralnych i podłoży do upraw grzybów,
  • mikrobiologicznych produktów nawozowych, o których mowa w ustawie o nawozach i nawożeniu, wpisanych do wykazu nawozowych produktów mikrobiologicznych.

Plany dotyczące zmian w ustawie o VAT

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w ustawie o VAT określające m.in. dostawy nawozów czy środków ochrony roślin. Obecnie obowiązująca tu jest stawka w wysokości 8%. Problem dotyczy doprecyzowania przepisów VAT. Obecnie nie stwierdzają one jednoznacznie, co należy rozumieć pod pojęciem nawozu, środka ochrony roślin oraz paszy.

To tworzy trudności w prawidłowym rozumieniu i interpretowaniu przepisów ustawy i ma swoje konsekwencje w orzecznictwie krajowym. W znowelizowanej wersji ustawy produkty te zostaną dokładnie zdefiniowane, co powinno rozwiązać problem  – komentuje Maksymilian Mruk.

Źródło: Agraves

01. kwiecień 2025 11:25