Owoce borowekEnvato
StoryEditorhandel borówką

Sezon borówkowy w Chile zakończony 5% wzrostem. Nowe odmiany borówek odgrywają coraz ważniejszą rolę w eksporcie

13.04.2025., 10:49h

Andres Armstrong, dyrektor wykonawczy Chilijskiego Komitetu Borówkowego, poinformował, że dostawy owoców na świeży rynek z Chile w sezonie 2024–25 wzrosły o 5% w porównaniu z poprzednim okresem i wyniosły o 12% więcej niż szacowano, przełamując tym samym spadkową tendencję obserwowaną w ostatnich sezonach.

Nowe odmiany borówek napędzają eksport

Najważniejszym wydarzeniem tego sezonu w Chile nie jest sam wzrost, ale raczej zwiększony udział owoców nowych odmian w całkowitych dostawach. Wzrosły one o 50% w porównaniu z poprzednim okresem produkcyjnym i stanowiły 21% eksportu. Ten sezon wyraźnie pokazał pracę adaptacyjną, jaką wykonuje chilijski sektor borówkowy w odpowiedzi na zwiększoną konkurencję rynkową, czyniąc znaczne postępy w odnawianiu plantacji.

Logistyka dostaw borówek przysparza bólu głowy

Analizując wyniki tego sezonu, Andres Armstrong nie wahał się podkreślić, że był to trudny rok, nie tylko ze względu na zwiększoną konkurencję na rynku i wynikającą z niej presję na ceny, ale także ze względu na skomplikowaną logistykę.

Czytaj także:

image
eksport borówek

Eksport borówek z Peru: rekord goni rekord

Wyjaśnił, że infrastruktura przeciążona została dużą ilością owoców, zarówno z Chile (wiśnie i borówki), jak i Peru (borówki), co spowodowało na przykład znaczne opóźnienia w kontrolach, w wyniku czego ładunek nie mógł zostać wysłany w zaplanowanym terminie i na wskazanym statku. Ponadto zaznaczył się deficyt usług przewozowych i kontenerów w odpowiednim stanie, a także obiektów chłodniczych oferujących przechowywanie owoców w warunkach kontrolowanej atmosfery (CA).

Sytuację dodatkowo skomplikowały sztormy, które zaburzyły oceaniczny fracht. Zmiany w rozkładach dostaw spowodowane zostały także utrudnieniami w funkcjonowaniu portów na wschodnim wybrzeżu USA.

Wszystko to ostatecznie wpłynęło na wynik sezonu. Mieliśmy owoce, ale brakowało nam logistyki, aby dostarczyć je wszystkie na czas, w wymaganym stanie i jakości. Dlatego jest to problem, który rozwiązujemy - poszukujemy i oceniamy różne rozwiązania na nadchodzący sezon – konkluduje Andres Armstrong.

Rośnie konkurencja i znaczenie Europy jako rynku docelowego

Z jednej strony, w tym sezonie chilijskie borówki spotkały się z większą konkurencją niż w poprzednim sezonie na wszystkich rynkach, zwłaszcza ze strony Peru, które powróciło do bardziej znormalizowanego stanu dostaw po tym, jak w zeszłym roku poważnie ucierpiało z powodu zjawiska El Nino.

Z drugiej strony, chilijskie dostawy do Europy kontynuowały trend wzrostowy, zwiększając się o 12% w porównaniu z poprzednim sezonem. Europa odebrała 43% całego eksportu Chile, mniej więcej tyle samo, co USA. Eksport borówki z Chile do Chin w tym samym czasie dość wyraźnie zmalał, a inne rynki miały marginalne znaczenie.

14. kwiecień 2025 10:26