
Alternatywa dla chemicznych środków ochrony roślin
Komisja Europejska zaostrza restrykcje odnośnie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów (NDP) w owocach. Przykładem jest acetamipryd, którego poziom NDP w niektórych uprawach został istotnie zmniejszony (borówka wysoka i agrest z 2,0 do 0,7 mg/kg; malina z 2,0 do 0,6 mg/kg; winogrona z 0,5 do 0,08 mg/kg). Od dnia 19 sierpnia 2025 r. w uprawach porzeczki NDP będzie wynosił 0,01 mg/kg – z praktycznego punktu widzenia dyskwalifikuje to użycie acetamiprydu w porzeczce.
Produkt Siltac może skutecznie zastępować tradycyjne, chemiczne pestycydy, działając m.in. na przędziorki, mszyce, wielkopąkowca porzeczkowego, larwy miseczników. Oparty jest głównie na polimerowych związkach silikonowych. Siltac jest alternatywą dla chemicznych środków ochrony roślin, ponieważ nie zawiera substancji aktywnych, a na szkodniki działa w sposób fizyczny. Ze względu na mechanizm działania, nie powoduje selekcji ras odpornych szkodników. Preparat pozwala uzyskać bardzo wysoką skuteczność walki ze szkodnikami roślin jagodowych, zwłaszcza tam, gdzie zawodzą lub nie mogą być stosowane metody chemiczne.
Innowacyjna technologia chroniona patentem
Siltac jest oparty na opatentowanej technologii sieciowania polimerów 3D-IPNSTM, która czyni go jedynym w swoim rodzaju produktem na rynku polskim. Po wykonaniu oprysku, polimery silikonowe zawarte w preparacie tworzą na ciele żerujących szkodników unikalną trójwymiarową sieć. Powoduje ona natychmiastowe unieruchomienie (immobilizację) i zablokowanie fizycznych funkcji życiowych szkodników. W efekcie następuje szybka eliminacja szkodników.
Wysoka skuteczność i uniwersalne zastosowanie
Przy zwalczaniu szkodników najważniejsza jest lustracja plantacji. Zabieg Siltac należy wykonać po zauważeniu szkodników. W uprawach jagodowych zwalcza formy ruchome (osobniki dorosłe i larwy) przędziorków, mszyc, wielkopąkowca porzeczkowego oraz larwy misecznika. Zalecane stężenie wynosi 0,1–0,15%, czyli 100 – 150 ml preparatu na każde 100 litrów wody. Siltac można stosować kilkukrotnie w trakcie sezonu bez obawy, że szkodniki uodpornią się na działanie preparatu. Zazwyczaj wystarczy już jeden zabieg, by silnie ograniczyć populację szkodnika. Skuteczność wynosi od 80 do 100%. W razie potrzeby kolejny zabieg zaleca się po 5–7 dniach. Należy pamiętać o właściwym sposobie stosowania preparatu Siltac – ciecz robocza musi pokryć wszystkie miejsca, gdzie żerują szkodniki.
W przypadku wystąpienia wielkopąkowca porzeczkowego (Cecidophyopsis ribis) – najgroźniejszego szkodnika porzeczki w naszym kraju – Siltac należy stosować w okresie jego migracji, tj. od początku wegetacji do fazy bezpośrednio po kwitnieniu (2–3 zabiegi, co 7–10 dni).
Misecznika śliwowego (Parthenolecanium corni Bouché) najlepiej zwalczać w okresie wczesnowiosennym, gdy nie ma jeszcze liści i ciecz robocza może swobodnie dotrzeć do miejsc na pędach, gdzie spod tarczek wychodzą młode larwy. Jest to najlepsza metoda na ograniczenie populacji szkodnika. Od końca czerwca do końca sierpnia następuje wylęg larw drugiego pokolenia misecznika, które migrują na zielone części rośliny, zasiedlają je i rozpoczynają żer. Zazwyczaj zbiega się to z początkiem dojrzewania owoców. W takim przypadku zabieg preparatem Siltac jest doskonałym rozwiązaniem na redukcję populacji szkodnika bez ryzyka zanieczyszczenia owoców substancją aktywną. Zaleca się 2 zabiegi Siltac, co 7-10 dni, w stężeniu 0,15%.
Siltac jest cenionym i skutecznym preparatem w zwalczaniu przędziorków w uprawach jagodowych. Zalecane stężenie do zwalczania tego szkodnika wynosi 0,1–0,15%. Istotne jest dokładne opryskanie roślin, tak by ciecz robocza dotarła na spodnią stronę liścia. Na plantacjach maliny często wykonuje się kilka zabiegów w bloku: 3 zabiegi Siltac w niskim stężeniu (0,05%), co 4-5 dni.
Bezpieczeństwo entomofauny pożytecznej
Preparat Siltac został szeroko przebadany w zakresie wpływu na pożyteczną entomofaunę, w tym na naturalnych wrogów szkodników.
Stwierdzono, niewielki lub brak negatywnych skutków stosowania produktu na tą ważną grupę organizmów. Obserwacje prowadzono głównie w uprawach sadowniczych.
- Dobroczynkowate (Phytoseidae) Badania i obserwacje wykonane w sadach towarowych wykazały, że produkt może częściowo redukować populacje tych pożytecznych roztoczy. Jednakże, w krótkim czasie od zabiegu, populacja dobroczynkowatych odbudowuje się.
- Pluskwiaki dziubałkowate z rodzaju Anthocoris i Orius oraz pożyteczne błonkówki. Badania wykazały niewielki, negatywny wpływ produktu Siltac na tę grupę drapieżców. W sadach, gdzie stosowano Siltac stwierdzano obecność pożytecznych błonkówek oraz pluskwiaków z rodziny dziubałkowatych – drapieżców miodówki gruszowej.
- Biedronki. Siltac okazał się produktem selektywnym (bezpiecznym) dla form dorosłych biedronek i dużej mierze selektywny dla form larwalnych.
- Pszczoła miodna. Przeprowadzone badania oraz ocena ryzyka produktu Siltac na pszczołę miodną wykazały, że produkt nie powoduje nieakceptowalnego, negatywnego wpływu na te pożyteczne owady. Mimo to, produkt nie powinien być stosowany w trakcie oblotu pszczół.
Brak okresu karencji
Siltac nie zawiera żadnych substancji aktywnych w przeciwieństwie do środków ochrony roślin. Według uznanych instytucji preparat może być stosowany tuż przed zbiorem (nawet jeden dzień przed zbiorem) na wszystkie części roślin przeznaczone do konsumpcji.
Jakość silikonów ma znaczenie
Polimery silikonowe różnią się od siebie poziomem czystości, bezpieczeństwa i strukturą chemiczną. Obecnie, ze względu na coraz większą popularność tych substancji, kładzie się bardzo duży nacisk na ich poziom czystości i bezpieczeństwa dla konsumentów. Preparaty silikonowe, mimo że nie zawierają pestycydów, muszą spełniać najwyższe wymogi. Do produkcji Siltac używane są polimery silikonowe o bardzo wysokiej jakości, które zostały wszechstronnie przebadane pod kątem bezpieczeństwa oraz uzyskały pozytywne oceny licznych, renomowanych instytucji na świecie. To ważna cecha preparatu Siltac i dlatego Siltac jest tak cennym i wyjątkowym produktem.
Siltac doskonale wpisuje się w wymogi nowoczesnej uprawy roślin, jest elementem strategii antyodpornościowych i integrowanej ochrony roślin. Preparat jest znany od ponad 10 lat, stosowany na wielu rynkach na świecie i wciąż cieszy się rosnącą popularnością. Siltac to produkt skuteczny i godny zaufania!