Truskawki kwitną i wydają pierwsze owoceMichał Piątek
StoryEditorMateriał promocyjny

Szkodniki i szara pleśń w truskawce tunelowej – komunikat jagodowy 21.04.2025

21.04.2025., 07:00h

Truskawki w tunelach kwitną. To czas zwalczania szarej pleśni. Pojawiają się też pierwsze owoce, w większości gospodarstw wciąż jeszcze małe i zielone. Szkodniki zaś nie próżnują. Powracającym problemem są przędziorki, ale uaktywnił się też kwieciak. Bardzo silne wahania temperatur wywołują stres u roślin. Jak podołać wszystkim tym wyzwaniom? O tym poniżej.

Komunikat truskawkowy – film

Zapraszam do zapoznania się z materiałem nagranym jeszcze przed Wielkanocą w jednym z gospodarstw truskawkowych na Mazowszu. Rozwój roślin nie odbiegał w nim zasadniczo od tempa wegetacji truskawek w większości gospodarstw stosujących podobną technologię uprawy – zblokowany tunel.

Porad w zakresie zarówno ochrony przed szkodnikami i szarą pleśnią jak i o biostymulacji udziela Justyna Wasiak z Sumi Agro Poland:

Choroby i szkodniki truskawki

Aktualny czas to świetny moment na ochronę truskawek przed szarą pleśnią. Pełnia kwitnienia jest w tym względzie okresem krytycznym. Zaniechanie zwalczania tej groźnej choroby teraz może mieć bardzo poważne konsekwencje w późniejszych fazach sezonu. Przedstawicielka Sumi Agro Poland rekomendowała zastosowanie Botrefinu.

Gdy mowa o szkodnikach na pierwszy plan przebijają się aktualnie kwieciaki i przędziorki. Justyna Wasiak przypomniała o znanych i sprawdzonych orężach do ich zwalczania, jakimi są Ortus 05 SC Mospilan 20 SP.

Wahania temperatur i kwitnienie to dla truskawek stres!

Nie bez znaczenia dla rozwoju plonowania truskawek są dynamicznie zmieniające się warunki termiczne. Tegoroczna wiosna intensywnie miesza niemal letnie dni z okresami chłodu i przymrozków. Specjalistka rekomendowała więc zastosowanie biostymulacyjnego duetu, preparatów Shigeki i Kaishi dla zabezpieczenia roślin na wypadek nadejścia niekorzystnych warunków i wsparcia ich po już przebytym stresie.  

21. kwiecień 2025 10:35