
Jak przedstawia się sytuacja na plantacjach? Relacja na filmie
Zapraszam na film na którym Izabela Majewska-Dudek z NaturalCrop lustruje jedną z plantacji truskawek i na podstawie zastanej tam sytuacji formułuje zalecenia na najbliższe dni:
Agrowłóknina pomaga ochronić truskawki, ale…
Na lustrowanej plantacji na czas zagrożenia przymrozkami rozpostarto agrowłókninę. Była to decyzja dobra - tak samo jak ta o jej szybkim zdjęciu, gdy ryzyko minęło. Takie wykorzystywanie płaskiej okrywy jest związane z dużym nakładem pracy, ale przynosi pożądane rezultaty.
Pod agrowłókniną panuje wyższa temperatura, ale także wyższa wilgotność. To sprawia, że z jednej strony możliwe jest osiągnięcie pozytywnego efektu w postaci ochrony krzewów przed przymrozkami, a z drugiej rośnie presja niektórych chorób, zwłaszcza szarej pleśni, ale też szybciej namnażają się szkodniki.
Regeneracja truskawek po przymrozkach
Po ściągnięciu agrowłókniny z roślin warto jest wykonać zabieg regeneracyjny. Izabela Majewska-Dudek rekomenduje wykorzystanie preparatu SuperFifty w dawce 2 l/ha. To silny biostymulator, który wspomoże rośliny w wychodzeniu ze stresu, a także pomoże im wybudować kwiaty i liście.
Warto sprawdzić też rośliny pod kątem mączniaka i szarej pleśni. Profilaktycznie można stosować nawozowe produkty biologiczne, jak Zumba Plant. Inny nawóz, z funkcją adiuwanta, NaturalCrop SL oprócz odżywienia truskawek wspiera też działanie insektycydów. Szkodniki takie jak kwieciak czy mszyca są niestety dość silnie obecne na wielu plantacjach truskawek w Polsce, więc trzeba im efektywnie przeciwdziałać.