Cięcie ręczne
W przypadku mniejszych aroniowych jagodników często preferowaną metodą jest przycinanie ręczne. Mankamentem jest jego pracochłonność i ogromny nakład czasu potrzebny do jego wykonania. Usuwa się bowiem całe pędy, możliwie jak najbliżej ziemi, tak aby stymulować wybijanie młodych przyrostów bezpośrednio z karpy korzeniowej a tylko w ostateczności z pozostawionej nisko nad ziemią części starego pędu. Młode pędy w pierwszym roku nie wydadzą owoców, lecz w kolejnym sezonie można oczekiwać intensywnego zawiązania się na nich dorodnych jagód w dużej liczbie.
Nie należy przycinać fragmentów pędów. Aronia owocuje na przyrostach z poprzedniego sezonu. Usunięcie na przykład połowy długości wszystkich pędów sprawi, że w praktyce pozbawimy się plonu w kolejnym sezonie. Korzystniej jest zatem usunąć najsilniej wybudowane w górę fragmenty roślin by dać szansę młodszym pędom na lepszy wzrost a owocom i liściom zapewnić dostęp do światła. Pamiętajmy, że aronia źle znosi choćby częściowe zacienienie. Reaguje na nie pobudzonym wzrostem wegetatywnym przy jednoczesnym ograniczeniu plonowania.
Cięcie mechaniczne
W przypadku większych areałów uprawy stosuje się cięcie mechaniczne. Można je wykonać we własnym zakresie. Dość powszechnie stosuje się w tym celu rozdrabniacze sadownicze. Jeżeli grubość pędów u nasady jest jednak zbyt duża, bezpieczniej pod kątem zużycia sprzętu sięgnąć jest po kosiarki bijakowe. W praktyce coraz większa grupa plantatorów aronii korzysta z usług wyspecjalizowanych firm. Współpraca taka opiera się na wymianie barterowej. Firma likwiduje nadziemne części roślin i nie pobiera za to opłat, ale z wszystkie uzyskane w procesie rozdrabniania pędów zrębki przechodzą na jej własność. Drewno pozyskane w taki sposób jest kaloryczne i znajduje zastosowanie w produkcji opału.
Kiedy przycinać aronię?
Kiedy przycinać aronię? To proste pytanie na które nie ma jednej właściwej odpowiedzi. W przypadku mniejszych kwater, gdzie odbywa się to ręcznie, najlepiej wówczas, gdy ciężko jest zbierać owoce. Tam, gdzie zbiór jest mechaniczny, przycinanie, zwane też odmładzaniem, prowadzi się w czasie, gdy rośliny stają się oporne na oddziaływanie otrząsacza kombajnu i zbyt duża część plonu pozostaje na krzewie.
Gdy mowa o najlepszej porze roku na przycinanie aronii, to tu z kolei decyduje cel w jakim cięcie jest prowadzone. Gdy jego celem jest uzyskanie dużej liczby wybić nowych pędów, wówczas optymalnym terminem wydaje się druga połowa zimy. Jeżeli jednak na tym nie zależy ogrodnikowi, to przycinanie można wykonać także po zbiorach. To z resztą także praktyka, którą coraz częściej wdrażają towarowi producenci aronii. Rośliny aronii są zaskakująco odporne na uszkodzenia mechaniczne i inne niesprzyjające czynniki zewnętrzne. Przycinania nie należy się zatem bać, ale też nie ma potrzeby wykonywać go zbyt często.