Pochodzenie żywności jest ważne dla konsumentów
Oznaczeniem, które badani wskazują jako najczęściej spotykane podczas zakupów jest znak "Produkt Polski" (84,1%), "Bez GMO" (47,7%), rolnictwo ekologiczne - "EU organic" (45,3%) oraz Poznaj Dobrą Żywność (31,7%). Ponad 70% osób biorących udział w badaniu deklaruje, że oznaczenie "Produkt Polski" wpływa na większą chęć zakupu danego produktu. Dla 85,2% ogółu badanych ważne jest, aby żywność, którą kupują była wyprodukowana w Polsce i z polskich surowców (bardzo ważne – 41,9%, raczej ważne – 43,3%). Jest to "bardzo ważne" dla 49% rolników i 39,5% mieszkańców miast. Niespełna 10% mieszkańców miast i osób niezwiązanych z rolnictwem deklaruje, że sprawdza gdzie była wyprodukowana żywność, która kupuje i skąd pochodziły surowce wykorzystane do produkcji tej żywności. Wśród rolników odsetek takich wskazań wynosi 5%.
Sposób pakowania też ma znaczenie
Bardziej ważne jest dla mieszkańców wsi, niż miast, by żywność, którą kupują, nie była pakowana w foliowe opakowania/ plastikowe pojemniki. Blisko co piąty mieszkaniec miast (20,3%) stwierdził, że jest to dla niego "raczej nieważne", chociaż jeśli produkty są w tej samej cenie, albo zbliżonej, to zdarza się im wybrać ten "który jest bez plastiku czy folii, właśnie ze względu na rodzaj opakowania". Z opinią tą zgadza się 15,9% mieszkańców obszarów wiejskich.
Na ile wciąż kierujemy się ceną?
Wśród mieszkańców wsi cena żywności odgrywa większe znaczenie przy wyborze produktu, aniżeli wśród mieszkańców miast. Na pytanie "Na ile ważne jest dla Pana(i), by żywność, którą Pan(i) kupuje, nie była pakowana w foliowe opakowania/ plastikowe pojemniki?" 40,6% mieszkańców miast wybrało odpowiedź "Raczej ważne i jeśli będę miał(a) w sklepie wybór to zdecyduję się na produkt nieopakowany w folię lub taki, który nie będzie w plastikowym pojemniku, o ile nie będzie droższy", w przypadku mieszkańców obszarów wiejskich odpowiedź wybrało 47,3%.
źródło: gov.pl