
Aby ZUS mógł wziąć pod uwagę okresy ubezpieczenia społecznego rolników przy obliczaniu emerytury, wymagane będą odpowiednie dokumenty możliwe do uzyskania w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Chodzi o zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia społecznego rolników, na podstawie którego ZUS będzie mógł przeliczyć wysokość emerytury.
Emerytura z ZUS a staż pracy
Aby senior mógł otrzymać emeryturę z ZUS, musi udokumentować staż pracy – wymagany minimalny okres to 20 lat dla kobiet oraz 25 lat dla mężczyzn. Takie regulacje dotyczą urodzonych do 31 grudnia 1948 roku. Pozostałe osoby mogą liczyć na emeryturę bez wymogu wykazania określonej liczy przepracowanych lat. Jednak w razie niewielkiego stażu, świadczenie będzie bardzo niskie. Im dłuższy okres płacenia składek, tym wyższa emerytura – staż pracy ma więc znaczenie.
Czy ZUS uwzględni składki odprowadzone na KRUS?
Przy wyliczaniu wysokości emerytury osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., które odprowadzały składki na ubezpieczenie rolnicze, ale nie nabyły prawa do emerytury rolniczej, ZUS uwzględni okresy opłacania składek w KRUS. Jednak w momencie, gdy ubezpieczony nabył prawo do emerytury z KRUS, musi wybrać, które świadczenie jest dla niego korzystniejsze.
Do emerytury z KRUS potrzebne minimum 25 lat odprowadzania składek
Przypominamy, że aby otrzymać emeryturę z KRUS, rolnik musi odprowadzać składki przez 25 lat, nawet jeśli ten czas będzie podzielony na przerwy. Okres składkowy musi trwać 25 lat. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20.12.1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U z 2024 r., poz.90 ze zm.), emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu, który osiągnął wiek emerytalny; dla kobiet 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat oraz podlegał ubezpieczeniu emerytalno – rentowemu przez okres co najmniej 25 lat. Warto wiedzieć, że osobom urodzonym po 31.12.1948 r. nie zalicza się do emerytury rolniczej okresów podlegania innemu ubezpieczeniu społecznemu, w tym ubezpieczeniu w ZUS.
Zdarza się, że rolnikowi do „uzbierania” tych 25 lat brakuje jedynie kilku lat. Dobrze jest, jeśli okoliczności pozwolą, pod warunkiem opłacania składek i prowadzenia gospodarstwa rolnego, „poczekać” na emeryturę z KRUS. Jeśli ubezpieczony rolnik w trakcie kariery zawodowej miał okresy podlegania pod ZUS, to może ubiegać się o drugą emeryturę z ZUS-u. Jeśli tych lat podlegania pod KRUS nie jest zbyt wiele, lepiej wystąpić z wnioskiem do ZUS o emeryturę, do której ZUS mógłby doliczyć lata pracy na roli i opłacania składek w KRUS.
Można łączyć emerytury
Prawo do dwóch emerytur, z KRUS i ZUS, może uzyskać osoba urodzona po 31 grudnia 1948 roku, która osiągnęła wiek emerytalny, legitymuje się co najmniej 25-letnim okresem podlegania wyłącznie rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, a przy tym spełnia warunki do uzyskania emerytury z ZUS.
Angelika Drygas
Źródło: KRUS, ZUS