Dotacje na wiatrak przeciwprzymrozkowy
Po kilku publikacjach o wiatrakach przeciwprzymrozkowych, wzrosło zainteresowanie tym rozwiązaniem w Polsce. Głównym czynnikiem są rzecz jasna kwietniowe przymrozki, które lokalnie bardzo ograniczyły produkcję. W związku z chęcią instalacji tego typu maszyn w Polsce przybywa także pytań o możliwości dofinansowania ich zakupu. Jak wiemy, nie należą one do najtańszych. Postanowiliśmy spytać o to Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Czy elektryczny/spalinowy wiatrak przeciwprzymrozkowy kwalifikuje się na dofinansowanie w ramach programu rolnictwo 4.0? Maszyna zbiera dane atmosferyczne i magazynuje je. W momencie wystąpienia krytycznych warunków samoczynnie uruchamia się.
Na podstawie regulaminu wyboru przedsięwzięć do objęcia wsparciem z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności dotyczącego rolnictwa 4.0 trudno jednoznacznie stwierdzić czy wiatrak przeciwprzymrozkowy kwalifikuje się do wsparcia w ramach tej części inwestycji A1.4.1. Niemniej jednak nie wykluczamy, możliwości dofinansowania takich inwestycji, pod warunkiem, że będą one współpracowały z cyfrową infrastrukturą gospodarstwa.
Czy takie pytania już wpłynęły do agencji?
W ramach wsparcia w zakresie Rolnictwa 4.0 nie mieliśmy pytań w tym zakresie.
Czy ktoś złożył wniosek na dofinansowanie właśnie takiego urządzenia?
Zgodnie z danymi ARiMR złożono 9 wniosków, które swoim zakresem obejmowały ochronę przeciwprzymrozkową (w tym 7 wiatraków).
Oprogramowanie do zarządzania gospodarstwem
Na rynku od lat jest wiele narzędzi do, wspomnianego przez agencję, cyfrowego zarządzania gospodarstwem. Są to między innymi FarmPortal, Farmer Pro czy 365FarmNet. Ponadto liczni producenci dołączają do swoich urządzeń oprogramowanie służące do wymiany danych, zdalnego sterowania i raportowania. To właśnie tego wymaga ARiMR, ponieważ idea rolnictwa 4.0 opiera się właśnie na analizie i pracy z danymi.