
O nowym projekcie Time 4 Bee
8 lipca w gospodarstwie Szczepanówka prowadzonym przez Elżbietę Bułę doszło do spotkania. W jego trakcie oficjalnie zainaugurowano projekt pt. "Monitoring i zwiększenie bioróżnorodności wśród zapylaczy w polskich sadach". Jest on realizowany przez fundację Time 4 Bee we współpracy z partnerami. W ich gronie znalezła się prof. dr hab. Aneta Strachecka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Stowarzyszenie AGROEKOTON i gospodarstwo Szczepanówka.
W ramach zaplanowanych i realizowanych faktycznie już od 3 lat działań prowadzony jest monitoring obecności zapylaczy w kluczowych strefach sadowniczych w naszym kraju. Wdrożono system odłowu i pułapek owadów, który pomaga zbierać dane o ich liczbie i różnorodności w sadach i ich bezpośrednim sąsiedztwie.
Celem działania jest wypracowanie praktycznych rekomendacji dotyczących zakładania plantacji tak, by były one bardziej przyjazne dla pszczół i dzikich zapylaczy. To ważne w kontekście zrównoważonego ogrodnictwa.
Więcej na filmie
Pierwszym etapem oficjalnej inauguracji projektu "Monitoring i zwiększenie bioróżnorodności wśród zapylaczy w polskich sadach" była seria krótkich wystąpień w trakcie których partnerzy wyjawili powody dla których zdecydowali się uczestniczyć we wspólnych działaniach. Padło też wiele innych, ciekawych informacji. Zapraszam na nagranie z tej części spotkania: