Porzeczki czarneEnvato
StoryEditorrynek porzeczki czarnej

Ukraina wkrótce zwiększy eksport mrożonych porzeczek. Czy to problem dla polskich plantatorów?

25.01.2025., 08:00h

Ceny porzeczek czarnych w ostatnich sezonach bywały na bardzo wysokim poziomie. Ukraina utraciła tradycyjne regiony w których spożycie tego owocu lub produktów powstałych z niego było wysokie. Chodzi przede wszystkim o Donbas i Krym. Tamtejsi przedsiębiorcy poszukują więc kierunków eksportu mrożonki.

Ukraina zwiększa produkcję czarnej porzeczki

Taras Bashtannyk, prezes Ukraińskiego Stworzyszenia Ogrodniczego uważa, że już od kilku lat w wyniku wysokiej przeważnie ceny owoców na Ukrainie istnieje stały popyt na sadzonki. Przez nadchodzące 2-3 lata nie będzie to miało wpływu na podaż mrożonych porzeczek czy koncentratu, jednak w przyszłości, gdy nowe plantacje wejdą w fazę produkcyjną, Ukraina będzie mogła zaoferować poważniejsze wolumeny czarnej porzeczki.

Obecnie rynek spożycia świeżych porzeczek na Ukrainie nie jest zbyt duży. Wcześniej 80% czarnych porzeczek spożywano w samym kraju, ale głównie na wschodzie i południu, a więc tam, gdzie teraz trwa wojna i okupacja. Ukraińcy liczą na powrót tych ziem pod ich administrację, co stanowić mogłoby pierwszy krok na drodze do powrotu do sytuacji sprzed 2014 roku, także na rynku porzeczki czarnej.

Kolejne dwa lata będą dobre dla plantatorów porzeczki na Ukrainie

Zdaniem eksperta perspektywy cen porzeczek czarnych i czerwonych są pozytywne w okresie najbliższych 2 lat, choć może się okazać, że towar po zamrożeniu będzie trudny do sprzedania po obecnych stawkach w nieodległej przyszłości.

Taras Bashtannik podkreśla, że ​​uprawa czarnej porzeczki jest stosunkowo niedroga i daje możliwości pełnej mechanizacji. Obniża to koszty produkcji i sprawia, że ​​owoc ten jest wysoce konkurencyjny na rynku światowym. Obecnie popyt na mrożone czarne porzeczki utrzymuje się na wysokim poziomie, szczególnie w Europie.

Rosną ceny skupu porzeczki czarnej

W 2024 r. ukraińscy rolnicy otrzymywali aż 65–75 UAH (ok. 6,24- 7,19 zł wedle kursu wymiany walut na 24.01.2025 roku) za kilogram w porównaniu do 30–40 UAH (2,88– 3,84 zł) za 1 kg w latach poprzednich. Przewiduje się, że ta zmiana może dać impuls dla ukraińskich ogrodników do zwiększania produkcji. Rolników zachęca się do inwestowania w nowoczesne technologie sadzenia i zbioru, co pozwoliłoby utrzymać rentowność plantacji pomimo tych wahań.

Szybki zwrot inwestycji w plantację porzeczki czarnej

Biznes polegający na uprawie porzeczki czarnej zapewnia szybkie zwroty zainwestowanych środków. Zdaniem ukraińskich ogrodników, plantacje mogą stać się rentowne w ciągu trzech lat, przy minimalnych kosztach utrzymania i obfitych zbiorach. Średni plon z hektara wynosi tam około 6 ton, a początkową inwestycję w 50-hektarową plantację szacuje się na 7 milionów UAH (około 671 tys. zł). Zmechanizowane zbiory dodatkowo zwiększają efektywność finansową jej prowadzenia i sprawiają, że czarna porzeczka jest atrakcyjną uprawą do produkcji na dużą skalę.

Optymizm mimo wyzwań w uprawie porzeczki czarnej

Pomimo wyzwań, takich jak niedobory siły roboczej czy ograniczona dostępność wody, ukraińscy ogrodnicy z optymizmem patrzą w przyszłość uprawy i eksportu czarnej porzeczki. Dzięki dużemu popytowi i planowaniu strategicznemu Ukraina ma dobrą pozycję, aby zwiększyć swój udział w międzynarodowym rynku mrożonych jagód.

Czy to problem dla polskich plantatorów porzeczki czarnej?

Zacznijmy od tego, że polscy plantatorzy nie wiedzą tak naprawdę czy Ukraina jest już Unii Europejskiej, czy tez nie – międzynarodowy status tego kraju dla polskiego producenta owoców jest niejasny. Oficjalny przekaz wydaje się nie być zgodnym ze stanem faktycznym. Mówi się o tym, że stosowane są tam różne śor, z których na terenie krajów unijnych korzystać już nie można. Żywność zza Buga zalewa jednak nasz kraj. Polskie plantacje, nawet jeśli przyjmiemy, że wysokie ceny w 2022 i 2024 roku powstrzymały redukcję ich areału w skali krajowej, stają się jednak coraz mniej produktywne, a ich właściciele z zaniepokojeniem śledzą informacje o wycofywaniu z użycia kolejnych substancji aktywnych w UE czy obostrzeniach prawnych wpływających na ceny nawozów. Nie można konkurować na takich warunkach w dłuższej perspektywie czasu.

Można jednak przypuszczać, że sytuacja na Ukrainie zmieni się wraz z nadejściem pierwszego, poważniejszego cyklu dekoniunktury na porzeczkowym rynku. Polscy plantatorzy nauczeni doświadczeniami z lat 2014 -2019 dość ostrożnie podchodzą do porywania się na zakładanie kolejnych kwater tylko dlatego, że przez sezon czy dwa cena porzeczek była wysoka. Rynek porzeczki czarnej to istny rollercoaster, a inwestycje w plantacje i maszyny przypominają nieco uprawianie hazardu w kasynie.

źródło: seeds.org.ua/własne

04. luty 2025 14:04