
Liczy się czas
Niezwłocznie po stwierdzeniu szkód w gospodarstwie rolnym w wyniku przymrozków i gradu rolnik zobowiązany jest poinformować o wystąpieniu takich szkód firmę ubezpieczeniową, w której rolnik wykupił polisę, ale również Urząd Gminy lub Miasta.
Większość firm zastrzega, że "niezwłocznie" oznacza nawet do trzech dni po stwierdzeniu przymrozków. Im szybciej to zrobimy tym większa szansa na wypłatę odszkodowania.
Jak firmy ubezpieczeniowe wyliczają straty?
Oględziny uszkodzonej uprawy dokonywane są teoretycznie do 14 dni od daty zgłoszenia szkody. Jednak wszystko zależy od ubezpieczycieli. A oczekiwanie na rzeczoznawcę szacującego straty trwa od kilku dni, do nawet kilku tygodni. Niestety ten drugi wariant może wystąpić w tym roku, bowiem szkody nie wystąpiły tylko lokalnie, ale w wielu miejscach w Polsce i w tym samym czasie do firmy może spływać bardzo wiele zgłoszeń do szacowania strat w uprawach. Najczęściej jednak ubezpieczyciele informują ubezpieczonych o planowanym terminie przyjazdu rzeczoznawcy na miejsce wystąpienia szkody.
W przypadku gdy szkoda polega jedynie na zmniejszeniu obsady roślin, zakres strat wyliczany jest na podstawie norm do ustalania wysokości szkód w uprawach rolnych obowiązujących w danej firmie. Jeżeli charakter uszkodzeń nie pozwala na oszacowanie strat w plonie głównym, pierwsze oględziny traktowane są jako wstępne (potwierdzające wystąpienie ryzyka przymrozków wiosennych) a ostateczne ustalenie rozmiaru szkody następuję na późniejszym etapie wegetacji roślin, kiedy możliwa będzie ocena stopnia regeneracji uszkodzonych roślin. Jak zaznaczają firmy ubezpieczające szacowanie rozmiarów szkody metodą bezpośredniego pomiaru plonu głównego raczej nie ma miejsca, gdyż plonowanie jest warunkowane całym szeregiem czynników siedliskowych, agrotechnicznych czy pogodowych występujących w okresie wegetacji, a nie objętych ochroną ubezpieczeniową.
Czytaj także:
Przymrozki wiosenne, szczególnie w przypadku rzepaku albo zbóż ma to do siebie, że objawy tych szkód widoczne są dopiero np. po opadnięciu płatków w rzepaku, a w przypadku zbóż dopiero po wykłoszeniu. Wszystko zależy od tego w jakiej fazie wystąpiły przymrozki i w jakiej fazie będzie prowadzona likwidacja szkód.
Kiedy składać wnioski o szacowanie strat po przymrozkach i gradzie do gmin?
Rolnicy, u których w gospodarstwach doszło do szkód w wyniku przymrozków również niezwłocznie powinni złożyć wniosek o uruchomienie Gminnej Komisji w celu wyceny powstałych szkód. Wnioski składa się w urzędzie miasta lub gminy (właściwym ze względu na miejsce wystąpienia tych strat).
W przypadku, gdy rolnik posiada grunty rolne na terenie kilku gmin, o wystąpieniu szkód musi powiadomić wszystkie, właściwe ze względu na położenie gruntów, urzędy gmin (miast).
Warunkiem oszacowania przez Komisję powołaną przez Wojewodę szkód spowodowanych przez przymrozki wiosenne jest złożenie wniosku o oszacowanie szkód zawierającego podpisaną przez składającego wniosek zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które są niezbędne do przeprowadzenia oszacowania szkód. Ponadto producent rolny składając wniosek o oszacowanie szkód zobowiązany jest do określenia na piśmie, czy wnioskował albo będzie wnioskował w roku bieżącym o oszacowanie szkód w uprawach rolnych spowodowanych wystąpieniem suszy. Podanie i ujęcie w protokole nieprawidłowych danych może wiązać się z wydłużeniem terminu otrzymania przez producenta rolnego protokołu, a w konsekwencji z utrudnieniami w uzyskaniu pomocy.
Przykładowy wniosek o znajduje się TUTAJ, jednak konkreny wzór powinien znajdować się w Urzędach Gmin lub Miast.
Kiedy odbędzie się szacowanie strat?
Czytaj także:
Rolnicy powinni pobrać i wypełnić wniosek o powołanie komisji gminnych i oszacowanie strat. Po złożeniu wniosku, gmina występuje do IMGW, aby sprawdzić czy w danym rejonie wystąpił przymrozek. Gminy wówczas na prośbę Wojewody uruchamiają Gminne Komisje Szacujące Straty, opracowują protokoły, które następnie wysyłane są do Wojewody. W sytuacji, gdy minister zdecyduje się na uruchomienie dodatkowej pomocy dla poszkodowanych rolników z budżetu państwa (pomoc de minimis), wówczas konieczne będą w takiej sytuacji protokoły zatwierdzone przez Wojewodę, jako załączniki do wniosku.
Niestety jak na razie resort rolnictwa nie podał żadnego komunikatu w tej sprawie, czy rolnicy będą mogli liczyć na pomoc po przymrozkach i gradzie wiosennym, tak jak miało to miejsce w ubiegłym roku. W ubiegłym roku Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w tej sprawie dopiero we wrześniu 2024 r., kiedy przymrozki i grad zdewastowały uprawy na przełomie kwietnia i maja. Jednak pomoc w tym zakresie była ogłoszona już na początku maja ubiegłego roku. Czy w tym roku będzie pomoc po przymrozkach i gradzie? Niebawem się dowiemy!
Jak długo potrwa procedura?
Oszacowanie szkód przez komisję gminną powinno nastąpić w terminie:
- do dwóch miesięcy od dnia zgłoszenia przez producenta rolnego powstania tych szkód,
- nie później jednak niż w przypadku przymrozków wiosennych i gradu po raz pierwszy - w terminie do 2 miesięcy od dnia powstania tych szkód, - po raz drugi - nie później niż w terminie do 12 miesięcy od dnia powstania tych szkód;
Komisja Gminna jest zobowiązana w terminie 30 dni od oszacowania szkód złożyć wojewodzie właściwemu ze względu na miejsce wystąpienia tych szkód protokół oszacowania szkód. Natomiast w przypadku protokołów zbiorczych w terminie 45 dni. Komisja jest zobowiązana sporządzić protokół z oszacowania wszystkich szkód, które wystąpiły w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej (tj. w uprawach, zwierzętach i środkach trwałych) w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, jeden dla wojewody drugi dla producenta rolnego. Komisja może sporządzić dla własnych potrzeb kserokopię protokołu.